ТЕМА ТИЖНЯ: Зустріч у Пханмунджомі і сосна між Кореями
ТЕМА ТИЖНЯ: Зустріч у Пханмунджомі і сосна між Кореями

У п'ятницю світ сколихнули новини з Корейського півострова. Північна і Південна Кореї вирішили укласти мир і завершити війну, яка досі формально триває між двома країнами. Лідери двох держав Кім Чен Ин і Мун Чже Ин підписали відповідну декларацію. Історичне рішення було прийняте 27 квітня, під час зустрічі у Пханмунджомі. Ця подія стала унікальною, хоча глави обох Корей вже два рази бачилися раніше.

Окрім підписання мирного договору (це хочуть зробити до кінця цього року) на зустрічі обговорили і іншу тему, важливу для всього світу, - денуклеаризацію. Простіше кажучи, Кім Чен Ин і Мун Чже Ин говорили про ядерне роззброєння КНДР. Це принципове питання було сформульовано досить дипломатично і абстрактно. У Пханмунджомі лідери двох держав, як кажуть зарубіжні ЗМІ, "підтвердили мету" без'ядерного півострова. Втім, закрити ядерний полігон у Пхунгері Кім Чен Ин пообіцяв.

Зустріч відзначилася не лише серйозними політичними питаннями, а й кількома протокольними нюансами. Так, північнокорейький лідер прибув в автомобілі, навколо якого бігли дванадцять охоронців. Для зустрічі змінили дизайн кабінету у "домі миру". Прямокутний стіл для переговорів замінили овальним, сподіваючись, що таке геометричне рішення зробить атмосферу більш дружньою. Кабінет прикрасили традиційними елементами декору. Крім того, глави двох Корей вперше перетнули кордон між країнами, взявшись за руки. У Пханмунджомі посадили сосну, яка має символізувати процвітання народу. Зазначимо, що саме у цьому населеному пункті 65 років тому було підписано договір про припинення вогню.

Державні медіа КНДР одноголосно назвали зустріч історичною і суттєво поміняли тональність. Тепер у Північній Кореї говорять про єдинство народу обох країн. Офіційний Пхеньян вперше озвучив саме слово "денуклеаризація" і вперше офіційно назвав Мун Чже Ина президентом, визнавши Південну Корею повноцінною країною.

У Сеулі радіють кардинальним змінам і чекають практичних кроків для подальшого примирення. Втім, не всі жителі Південної Кореї одностайні з урядом. Після гучної зустрічі кілька тисяч людей влаштували демонстрацію, заявивши, що не хочуть примирення із давнім ворогом.

На міжнародній арені привітали зближення держав, проте з висновками не поспішають. Президент США Дональд Трамп похвалив ініціативу щодо денуклеаризації, проте наголосив, що чекає особистої зустрічі з північнокорейським лідером. У Вашингтоні також зауважили, що поки не готові говорити про можливе послаблення санкцій. Тим часом розвідка Сполучених штатів, як повідомляють ЗМІ, сумнівається у тому, що Пхеньян таки закрив свій ядерний полігон Пхунгер.

Австралія і Канада направили свій контингент на японський острів Окінаву для того, щоб стежити за дотриманням КНДР санкцій, накладених Радою безпеки ООН.

За останні півроку риторика Пхеньяна суттєво змінилась. Якщо раніше КНДР заявляла, що готова розв'язати війну проти США, то тепер тут хочуть переговорів з Вашингтоном. Нещодавно відбулась зустріч Кім Чен Ина і новопризначеного держсекретаря США Майка Помпео. Метою було обговорення деталей зустрічі з Трампом. Проте Помпео, який раніше керував Центральним розвідуправлінням США, домовився про допуск американських інспекторів на полігоні КНДР.

Варто зауважити, що рішення про підписання миру між двома Кореями безпосередньо залежить від позиції Сполучених штатів, адже 65 років тому під час укладання перемир'я договір з КНДР підписали не представники Сеулу, а американський генерал, який очолював Об'єднані війська (тодішній лідер Південної Кореї виступав за продовження війни).

Ще одним партнером угоди про припинення вогню є Китай, найбільший партнер КНДР, який також долучився до санкцій проти держави. Пекін привітав поліпшення відносин між країнами, проте, попри резонансність нещодавньої зустрічі, утримався від прогнозів.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram