ТЕМА ТИЖНЯ: Вбивчі "Молоти" і старі боєрпипаси. Як багатіти на смертях
ТЕМА ТИЖНЯ: Вбивчі "Молоти" і старі боєрпипаси. Як багатіти на смертях

Український міномет "Молот" знову став причиною загибелі військових. Трагедія сталася у п'ятницю на Ріівненському полігоні. Під час випробувань від вибуху загинули троє людей, дев'ять отримали поранення.

У Міністерстві оборони не одразу назвали, яка зброя призвела до фатальних наслідків. Першими про те, що у всьому винні горезвісні "Молоти", заявили активісти. І не помилились.

Військові замовили нові міномети ще у 2015 році. Тоді ж краматорський завод "Маяк" представив перші зразки, а вже через рік, у 2016, "Молоти" почали постачати Збройним силам України.

Така швидкість позначилась на якості зброї. Вже через кілька місяців після одержання перших мінометів сталася трагедія на полігоні "Широкий Лан", де під час навчань загинув віськовий. Тоді це пояснили тим, що неправильно спрацювала міна, а не міномет. Снаряд здетонував перед тим, як вилетіти з міномета.

Наступні смерті від "Молота" сталися за кілька місяців, проте військові не відмовились від небезпеної зброї, і в 2017 році трагедія повторилась. Експерти нарікали, що "Молот" має чимало недоліків.

Зокрема, для виготовлення мінометів використали надто м'яку сталь. Представники громадських організацій вимагали провести експертизу, проте стан мінометів викликав занепокоєння лише у активістів, а не у посадовців з "Укроборонпрому". У державному концерні стверджують, що альтернативи горезвісним "Молотам" сьогодні немає, тож зброю потрібно і надалі постачати військовим. Щоправда, це звучить досить дивно, адже до того, як запустили виробництво "Молотів", українська армія користувалась старими радянськими мінометами 2Б11 "Сані". Стару зброю вилучили після того, як забезпечили ЗСУ новим озброєнням. Волонтери стверджують, що "Сані" не були у критичному стані і могли б прослужити ще кілька років. Вочевидь, "Укроборонпром" навіть не розглядає можливість відкликання несправних мінометів і їх заміну на старі. Військова прокуратура, як уже нагадали активісти і медійники, також не поспішає розслідувати розриви "Молотів".

До слова, вартість одного "Молота" становить майже півмільйона гривень. Тож, попри смерті людей, "Укроборонпром" продовжує заробляти гроші. Концерн пов'язують з Сергієм Пашинським, нардепом від "Народного фронту." Парламентарій був одним з тих, хто найзавзятіше рекламував новинку вітчизняного виробництва. Репутація народного обранця далека від бездоганної. Навесні журналісти видання "Новое время" опублікували розслідування корупції в оборонці. Виявилось, що обранець причетний до закупівлі старих БМП за ціною, завищеною в десять разів. Крім того, не без втручання Пашинського Міноборони без проведення тендеру замовило партію медичних автомобілів, які одразу почали виходити з ладу.

Остання трагедія з мінометами на Рівненщині нічого не нагадала військовим. Міністерство оборони, яке розслідує вибух на полігоні, пообіцяло перевірити, в якому стані був міномет. Втім, основною версією відомство назвало все ж недбалість і порушення заходів безпеки. Кримінальне провадження відкрили за фактом порушення правил поводження з боприпасами, яке спричинило загибель людей і тілесні ушкодження.

У ЗМІ з'явились припущення, що міномет дійсно міг не бути причиною трагедії. Медіа нагадали, що боєприпаси, які використовують на навчаннях, часто бувають старими та іржавими, тож йдеться про технічний стан загалом та про дисципліну.

Все ж випадок на Рівненському полігоні став резонанасною подією, і в справу втрутився Президент України. Порошенко заборонив використовувати міномети, поки військові не завершать розслідування трагедії.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram