ТЕМА ТИЖНЯ: Трансплантація, посмертне донорство і майбутнє українців
ТЕМА ТИЖНЯ: Трансплантація, посмертне донорство і майбутнє українців

17 травня Верховна Рада у другому читанні прийняла закон про трансплантацію. Документ був зареєстрований у парламенті майже три роки тому - його внесли у серпні 2015-го, а навесні 2016 року вже підтримали у першому читанні. І от народні депутати зрештою сказали своє слово. За закон проголосували 255 народних обранців. Президент цей закон ще не підписав.

Повна назва документу № 2386а-1 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони здоров'я та трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людині". У разі підписання гарантом він набуде чинності через рік, тож зараз маємо час проаналізувати закон.

Документ дає дозвіл на вилучення внутрішніх органів людини після її попередньої письмової згоди. Йдеться і про посметрне, і про прижиттєве донорство. Крім того, політики хочуть створити Єдину державну інформаційну систему трансплантації, куди мають вносити дані щодо живих донорів, реціпієнтів (людей, які потребують пересадки) і тих, кому вже було трансплантовано анатомічний матеріал. До реєстрів внесуть також інформацію про лікарів та медичні установи, уповноважені на проведення трансплантації. І, безумовно, Єдина система включатиме інформацію про тих, хто дав згоду на посмертне донорство і перелік анатомічних матеріалів. Саме ця система і має швидко зреагувати у разі смерті людини, яка погодилась на посмертну трансплантацію.

Як обіцяють політики, уся інформація буде конфіденційною, а визначати найбільш відповідних одне одному донорів і реціпієнтів буде комп 'ютер. До того ж, мають працювати комісії з етики, що даватимуть висновок про обєктивність рішення людини стати донором. Так влада хоче уникнути зловживань. Втім, чимало фахівців сумніваються у тому, що новий закон не призведе до активізації чорного ринку.

Новий закон вводить покарання за незаконну трансплантацію. Максимальна відповідальність - 10 років позбавлення волі (незаконна торгівля анатомічними матеріалами). За вилучення органів шляхом обману даватимуть по п'ять років, а у разі наявності обтяжливих обставин термін покарання може бути збільшений до семи років позбавлення волі (якщо йдеться про безпорадний стан людини, яку змусили стати донором, чи її матеріальну залежність).

Зазначимо, депутати у другому читанні пом'якшили покарання за порушення.

Закон пропонує кілька "бонусів" для донорів, які пожертвували своїми органами для родичів. Це відшкодування витрат на лікування і реаблітацію, безкоштовне медичне обстеження і три дні оплачуваної відпустки.

У профільному комітеті Верховної Ради запевняють, що трансплантацію фінансуватимуть винятково за бюджетні кошти. Проте народні обранці не одностайні і серед них чимало таких, хто боїться, що "благі наміри" не приведуть до бажаної мети - дешевшого лікування україців у рідній державі. Натомість можуть з'явитися нові види зловживань. Причина, на думку обранців, у тому, що влада впровадила нові правила, не вирішивши старих проблем.

За підрахунками влади, посмертне донорство дозволить протягом двох років забезпечити потреби приблизно п'яти тисяч українців, які терміново потребують пересадки. В першу чергу йдеться про трансплантацію печінки, нирок, серця і кісткового мозку. Загалом же одна людина після своєї смерті зможе врятувати життя восьми іншим особам.

В Україні має діяти так звана "презумпція незгоди". Тобто вилучення анатомічних матеріалів неприпустиме, якщо за життя особа не підписала відповідного документу або ж родичі загиблого чи загиблої не дали письмової згоди на трансплантацію. А от форма такого волевиявлення ще не встановлена. Цим має займатись уряд. За проектом депутатів, відмітка про згоду на посмертне донорство може вноситись у права та паспорт громадян.

Політики виокремили кілька категорій людей, які не можуть бути посмертними донорами. Це діти-сироти, загиблі у ході військових дій на сході України і невпізнані особи.

Значна кількість українців з недовірою поставилась до нової владної ініціативи. Принаймні, серед тих, хто поділився думкою із телеканалом NewsNetwork, скептиків не бракує.

У Раді вже анонсували інформаційну кампанію, яка має зробити ставлення українців до трансплантації більш позитивним.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram