ТЕМА ТИЖНЯ: Сани влітку, або субсидії "по-новому"
ТЕМА ТИЖНЯ: Сани влітку, або субсидії "по-новому"

Що влітку вродиться, то взимку згодиться, як кажуть в народі. Або ж "готуй сани влітку". Словом, про майбутнє варто подумати заздалегідь. І українські чиновники, схоже, непогано засвоїли цю народну мудрість, адже саме на початку спекотного травня урядовці запровадили нові правила нарахування субсидій. Відповідні норми набули чинності 1 числа. У Кабінеті Міністрів заявили, що це – крок у напрямку монетизації пільг.

Реформа передбачає суттєві обмеження, які кожен зможе відчути на собі ближче до осінньо-зимового сезону. Так, багатьом доведеться розпрощатися із допомогою з боку держави. Новий формат виплат передбачає, що субсидій не буде у тих, хто менше п'яти років тому придбав собі новий автомобіль або ж володіє просторою нерухомістю (120 кв. м для квартир і 200 кв. м для приватних будинків). Правило має винятки: авто, надані органами соціального захисту, і дитбудинки сімейного типу. Окремий пункт стосується тих, хто отримує зарплату у конверті або ж з певних причин не перебуває на обліку у центрі зайнятості. Чиновники з Кабміну планують автоматично приписувати таким людям дохід у три прожиткових мінімуми (понад п'ять тисяч гривень). З огляду на те, що майже половина працездатних українців отримує "чорну" (чи, в кращому випадку, "сіру") зарплату, забути про державну допомогу доведеться значній частині населення.

Тим часом досі важко передбачити, якою буде вартість комуналки взимку. І не те щоб політики готували особливий сюрприз для громадян. Просто майже не виконуваний владою обов'язок кожні півроку переглядати вартість палива надає можливість різко підняти тарифи на опалення. До того ж, українці можуть чекати на новини від Національного агентства, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. Новий голова НКРЕКП і нові члени досі не визначені, проте після того, як усі кандидатури буде погоджено і установа знову зможе зібрати кворум, посадовці цілком спокійно зможуть взятись за перегляд цін. Для цього, вірогідно, використають славнозвісну формулу "Роттердам+"

Не слід забувати і про те, що українські політики дуже люблять позичати гроші, і зараз влада чекає на черговий транш від Міжнародного валютного фонду. А МВФ, своєю чергою, чекає гарантій. Для донорів це означає, що Київ має жити у рамках своїх реальних можливостей. Тобто держава з серйозними проблемами має витрачати якомога менше, а заробляти якомога більше. У площині комунальних послуг це означає збільшення надходжень за рахунок підвищення тарифів і зменшення витрат, якими, зокрема, є і субсидії.

Запровадження єдиної ціни на енергоносії для населення і для промисловості активно підтримує НАК "Нафтогаз України". Втім, воно й зрозуміло, адже національна акціонерна компанія лише виграє, продаючи газ дорожче для усіх категорій споживачів.

Проте у Кабміні бачать ситуацію з іншого боку. В уряді пояснюють, що пільги монетизують і зроблять більш адресними, а всі незахищені категорії населення і надалі отримуватимуть допомогу. Окрім боротьби зі зловживаннями урядовці зауважують і на інших, екологічному і прогресивному, аспектах. За рахунок монетизації людей мають заохочувати до економії енергоресурсів. Здавалося б, і вовки ситі, і вівці зігріті. Тобто Україна економитиме газ, а населення отримуватиме субсидію на руки, залишаючи собі решту від сплати комунальних послуг. Таке бачення ситуації дозволить підняти рейтинг країни і показати закордонним інвесторам, що надані кошти не спускають на сторонні речі. А спонсорів, які дають гроші Україні, не бракує (навіть попри зволікання МВФ із виділенням траншу).

Наостанок зазначимо, що чергові заплановані вибори мають відбутися в Україні вже у наступному році. А це означає, що зміни ставатимуть все більш стрімкими. Тож, можливо, до осені нові "літні сани" встигнуть і застаріти.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram