ТЕМА ТИЖНЯ: міграційна криза і нова спроба Євросоюзу
ТЕМА ТИЖНЯ: міграційна криза і нова спроба Євросоюзу

Євросоюз знову спробував вирішити стару проблему із прийомом і розміщенням біженців. Лідери країн-членів ЄС підписали нову угоду щодо міграційної політики. Проте зробити це вдалось не з першого разу.

Саміту у Брюсселі передувала неофіційна зустріч політиків з 16 держав. Мало того, що ці перемовини проігнорувала частина країн, так ще й практичних результатів зустріч не дала. Європейські лідери лише підтвердили, що не можуть розраховувати на створення загального плану дій, і додали, що сподіватися варто лише на домовленості між окремими країнами. Втім, політики все ж назвали неофіційну зустріч корисною, адже вона показала, що бажання вирішити проблему є.

Вирішальний саміт у Брюсселі відбувся через чотири дні після цієї зустрічі. Обговорення тривало всю ніч, політики сперечались близько десяти годин. Італія, яка приймає біженців, що переправляються до ЄС через Середземне море, блокувала рішення як неефективне. Зрештою, тривалі перемовини переконали італійців, і голова Ради Європи Дональд Туск радісно повідомив про це у Twitter. Головним принципом нової програми стала добровільність.

У Брюсселі урочисто проголосили, що прийом біженців до країни відбуватиметься лише після того, як керівництво держави дасть свою згоду. Нові табори для розміщення прибулих до ЄС – також справа добровільна. Такий підхід, вірогідно, дуже вигідний представникам Вишеградської четвірки (Польща, Чехія, Угорщина і Словаччина). Ці країни, до слова, проігнорували саміт. Не з'явились представники держав і на неофіційній зустрічі, що відбулась на початку тижня. Своє рішення Вишеградська четвірка пояснила тим, що Брюсселю варто зосередитись не на прийомі мігрантів, а на зміцненні кордонів. У Будапешті порадили політикам подумати про створення таборів для біженців за межами ЄС. До слова, таку ж думку на саміті озвучили й італійці, а згодом на пропозицію пристали і інші країни-члени Євросоюзу. Політики вирішили організувати такий пункт в одній з країн Північної Африки, але де саме – поки невідомо.

За глобальними проблемами не варто забувати і про політичні умови. Вирішення міграційної кризи вкрай необхідне канцлерці Німеччини Ангелі Меркель. Очільниця ФРН суттєво здає позиції. Якщо раніше німці були раді і далі бачити її при владі, то тепер її рейтинг впав. Згідно з опитуваннями, половина громадян не хоче, аби Меркель і надалі керувала країною. Не так давно Німеччина нарешті сформувала коаліцію, і от один з урядовців висунув Меркель ультиматум. Це Горст Зеєгофер, міністр внутрішніх справ. Політик заявив, що канцлерка має укласти угоди про прийом біженців з іншими країнами до липня.

Здавалося б, результати саміту у Брюсселі доволі розпливчасті, і німці мають бути невдоволені. Втім, в останній день червня Меркель заявила, що 14 країн готові відкликати мігрантів. Це, зокрема, Бельгія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Литва, Латвія, Люксембург, Нідерланди, Португалія та Швеція. Усі вони погодились підписати угоду про повернення біженців, які приїхали до Німеччини вже після реєстрації в Євросоюзі. Прикметно, що серед тих, хто готовий підписати угоду з Берліном, є і представники Вишеградської четвірки.

Нові потуги Брюсселя впливають не лише на внутрішню політику Євросоюзу. У боротьбі з напливом мігрантів ЄС не зміг обійтись без Туреччини, яка раніше погодилась тримати у себе частину біженців. Під час саміту лідери ЄС вирішили виділити Анкарі другий транш на реалізацію проектів для утримання мігрантів. Йдеться про суму у три мільярди євро. Втім, Туреччина чекає від Брюсселя не лише грошей. Нещодавно Реджеп Ердоган заявив, що планує поновити перемовини про вступ до Євросоюзу. Це звучить досить самовпевнено з огляду на те, що за минулий рік дії політика викликали серйозну критику з боку ЄС.

Наостанок зазначимо, що за цей рік до Європи прибуло близько 45 тисяч вихідців з Близького Сходу та Північної Африки. У порівнянні з хвилею біженців 2015 року це досить небагато. Тоді до ЄС прибуло більше мільйона людей.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram