ТЕМА ТИЖНЯ: Гройсман, Мінфін, Данилюк і його команда
ТЕМА ТИЖНЯ: Гройсман, Мінфін, Данилюк і його команда

Політичне протистояння між Президентом Петром Порошенком та прем’єром Володимиром Гройсманом вже давно вийшло за рамки пристойного. А з наближенням виборів воно набирає ще більш сміливіших обертів.

Якщо дотепер Володимир Борисович лише говорив - про вибори, Конституцію, газ для населення - дратуючи тим самим Гаранта, то на цьому тижні чинний голова уряду зважився зазіхнути на президентську парафію.

"Жертвою" з’ясувань стало чи не найважливіше у сучасній міжнародній політиці України відомство – Міністерство фінансів. Після публічної перепалки з прем’єром Володимиром Гройсманом глава Мінфіна Олександр Данилюк опинився без крісла. З подачі Кабміну за відставку міністра фінансів проголосувало 254 народних обранці. Слідом за Данилюком з міністерства пішла і його команда: Юрій Буца, Сергій Марченко та Яна Бугрімова подали заяви про відставку.

Як усе було

"Володимир Борисович, на жаль, не бачив у кадрових питаннях призначення заступником міністра фінансів Яни Бугрімової. Відповідне внесення робилося вже чотири рази. Людина три рази пройшла спецперевірку. Призначення триває вже два роки. Я вважаю це нерозумінням важливості сфери, якою займається Мінфін, особливо зараз". Це епізод із виступу Данилюка на злоповісному позачерговому засіданні уряду. Після конфлікту із прем’єром міністр фінансів покинув засідання.

Утім, подейкують, що небажання прем’єра призначати Бугрімову – лише підстава, бо план позбутися Данилюка на посаді міністра фінансів Гройсман виношував вже давно. Прямолінійність та пильний контроль міністра за бюджетними коштами не дуже подобалися членам чинного уряду: з приходом Данилюка отримати гроші на витрати відомств стало геть не просто. А його дітище – середньострокове бюджетне планування - взагалі б знищило будь-які маніпуляції з державною скарбницею.

Напередодні звільнення в інтерв’ю одному з українських видань Данилюк розповів, що Яна Бугрімова мала займатися реформою Державної фіскальної служби. Проект реформи був розроблений за участі міжнародних експертів та бізнес-асоціацій та ухвалений Кабміном ще на початку 2017 року, але закінчилося все тим, що ухвалені акти так і не були підписані прем’єр-міністром, пізніше їх скасували із формулюванням "реформа непродумана".

Те, що мета Гройсмана – сконцентрувати та замкнути на собі усі фінансові потоки, а не займатися реформами у відомстві, довели подальші дії Кабінету міністрів. Після того, як вирішили позбавитися міністра фінансів, високопосадовці одразу ж взялися протягувати питання, прийняти які раніше їм заважав Данилюк.

Уряд проголосував за перепідпорядкування собі Державної фіскальної служби в обхід Міністерства фінансів, як колись він вже робив з Державною аудиторською службою. Коли рішення набуде юридичної сили, Кабінет міністрів зможе безпосередньо керувати фіскальними органами.

Черговий удар по Мінфіну – виключення його з переліку відомств, чиє погодження обов'язково для документів, що подаються на розгляд уряду. На сьогоднішній день будь-які проекти актів Кабміну обов’язково мають погоджуватися Мін'юстом, Мінекономрозвитку та Мінфіном. Віднині ж слово фінансового відомства щодо рішень виділення коштів або зміни бюджетних програм не матиме вирішального значення.

Подібні дії обурили тоді ще чинного міністра фінансів Олександра Данилюка і він, наголосивши, що "просто вичерпав усі інші механізми" спромігся на лист послам G7.

"Цього листа я написав для того, щоб проінформувати послів про ризики ситуації для системи державних фінансів, а також про загрозу прогресу реформи ДФС. Коли виникають ризики такого рівня, посли мають про це знати. Я написав листа, щоб не виникло підстав для будь-якої дезінформації", – прокоментував ініціативу Данилюк.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман порахував, що такі повідомлення є неприйнятними і підривають довіру до самої України, тому за офіційною версією Кабміну, це і стало підставою для звільнення Данилюка.

Чим запам’ятається Данилюк

Основним досягненням Олександра Данилюка на посаді Міністра фінансів, яку він обіймав з квітня 2016 року, експерти називають впровадження реєстру автоматичного відшкодування ПДВ. Саме це нововведення дозволило завдати відчутного удару по джерелах корупційного збагачення та максимально підвищити довіру бізнесу до України.

Також однією із позитивних ініціатив екс-міністра можна назвати впровадження "єдиного вікна" на митниці, яке дозволило поліпшити позиції країни у авторитетному рейтингу Всесвітнього банку Doing Business.

Щодо кадрових питань, то країна запам’ятає Олександра Данилюка як викривача одного з найрезонансніших корупційних епізодів у Мінфіні. За керівництва Данилюка екс-голову ДФС Романа Насірова було відсторонено від посади, а пізніше – звільнено, через звинувачення в зловживанні службовим становищем, яке завдало державі збитків на 2 мільярди гривень. Сам Насіров назвав звільнення незаконним, та пообіцяв довести у суді власну невинуватість.

Окрім скандалу з прем’єром, екс-міністр фінансів неодноразово звинувачував різних політиків у спробах тиску.

Так, буквально напередодні голосування у ВР за його звільнення, Данилюк поскаржився на "колосальний тиск", правда , конкретних прізвищ не називав. За його словами, все через те, що він відмовляється підтримати програму "Субвенції на соціально-економічний розвиток регіонів", називаючи її передвиборчою "гречкою".

Ще одна з резонансних заяв екс-міністра - нібито в АП "сватали" своїх людей на посади заступників міністра фінансів. Зокрема, Данилюк звинуватив першого заступника голови фракції БПП у парламенті Ігоря Кононенка у проштовхуванні колишнього очільника міністерства фінансів Ігоря Уманського на посаду заступника міністра фінансів.

Утім, про подробиці розмови з президентом Петром Порошенком у парламенті буквально перед голосуванням за звільнення - Данилюк анічичирк. Чи дав Гарант оцінку подібним діям Кабміну, чи голова його була "забита" створенням антикорупційнго суду, поки що залишається невідомим.

P.S.: Тим часом, обов’язки міністра фінансів уряд поклав на першого заступника Оксану Маркарову. До роботи тимчасового виконувача обов'язків міністра вона приступила 8 червня. І хоча вона має хороший досвід, аби не затримуватися у кріслі в.о., на місце майбутнього Міністра фінансів експерти пророкують давнього опонента Данилюка голову парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніну Южаніну. Та чи вистачить у неї компетенції та майстерності проводити переговори з Міжнародним валютним фондом , відносини з яким для України є сьогодні питанням номер один - спеціалісти дуже сумніваються…

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram