Під зіркою НАТО: Рада посилила президентську вертикаль
Загрузка плеера...

Верховна Рада підтримала закон про національну безпеку та оборону. У другому читанні за нього проголосували 248 народних депутатів.

Світлана Заліщук, народний депутат ("БПП"):

"Коли на п’ятому році профільний закон Президента ми ухвалюємо тільки зараз, це є проблемою. Бо, фактично, у нього не залишається часу ухвалити зміни до спеціальних законів. А значить ось ця декларативна норма, вона просто провисне в повітрі. Це така "потьомкінська реформа". Вона хороша, просто вона реальних змін вже завтра не приносить".

Деякі народні депутати зізналися, що документ сирий, потребує доопрацювання - але вони його підтримували заради стандартів НАТО.

За словами голови парламенту, ухвалений закон  важливий для реформування Збройних сил України та  наближення українського законодавства до стандартів НАТО. Разом з тим, голова представництва Європейського Союзу, посол Сполучених Штатів та голови представництва НАТО в Україні зауважили, що низка положень цього закону суперечить практикам ЄС та Альянсу.

Тарас Пастух, автор альтернативного законопроекту:

"Вже сьогодні з’явився ряд публікацій, особливо генералів Великої Британії, які були долучені до написання цього закону, які почали його критикувати. Назва правильна, а зміст взагалі не відповідає натівським напрямкам, натівським стандартам. Тому саме ухвалення назви –воно не наближає жодним чином країну до задоволення своїх амбіцій, до набуття членства, на жаль".

Новий закон скасовує дію аж трьох попередніх, об’єднуючи їх. В ухваленому документі викладено нову систему гарантування національної безпеки та повноваження кожного суб’єкта – президента, міністерств оборони та внутрішніх справ, Генерального штабу, Збройних сил, СБУ, Державних прикордонної та міграційної служб.

Законопроект про національну безпеку та оборону було внесено до Верховної Ради 28 лютого. 5 квітня парламент проголосував за нього у першому читанні.

Іще тоді висловлювалися припущення, що до другого читання буде безліч поправок через неконституційність передачі до президента такої кількості повноважень.

Олег Мусій, народний депутат (позафракційний):

"Так, це узурпація влади Петром Порошенком в черговий раз буде продемонстрована в цьому законі. Тому що він є автор"

До другого читання законопроекту "Про національну безпеку та оборону" до профільного комітету надійшло більше чотирьохсот депутатських поправок, які були відхилені під час обговорення. 

Юрій Левченко, член бюджетного комітету ВР:

"Роками розповідали представники діючої влади, нібито вони відправляють 5% ВВП на фінансування Збройних сил України. Але насправді більше трьох ніколи не відправляли. Було десь 2-2,5%. Вони просто маніпулювали. Коли казали 5% - це і на поліцію і нацгвардію і на інший поліцейський апарат. Так от у цей законопроект вони чітко прописали, що не менше 5% загалом на оборонно-безпековий сектор. А з них не менше 3% на збройні сили. Тобто отут на папері вони, власне, визнають свою брехню. І я казав – а як ви збираєтеся перемагати, коли ви не менше 3% тільки пишете! Тому я пропонував, щоб було не менше 5% ВВП саме на Збройні сили України. На жаль, більшість у залі так само мою поправку не підтримала".

Не підтримав парламент і великий блок поправок, який стосувався Служби безпеки України. Ряд народних депутатів вимагали позбавити відомство повноважень у сфері розслідування економічних злочинів та боротьби з корупцією, оскільки цим тепер займаються новостворені органи – НАБУ, САП та ДБР.

Ганна Гопко, народний депутат (позафракційний):

"Мене дивує, чому дехто виступає проти реформи СБУ! Можливо, в СБУ є якісь факти на цю людину, яка заважає? Я виступаю від імені народу України, який втомився від тих переслідувань відділу К, особливо чесні бізнесмени. І на даному етапі я прошу зал підтримати і дати старт реформі СБУ разом із ухваленням цього важливого закону! Незважаючи на те, що позиція наших західних партнерів досягнула певного компромісу, щоб не завалити весь закон".

У кулуарах припускають, що ухвалення закону про національну безпеку та оборону приурочене до участі голови держави у липневому саміті НАТО.

Ігор Луценко, народний депутат ("Батьківщина"): 

"Це традиція – усі найважливіші питання національної безпеки та оборони чомусь приурочувати до якихось зовнішніх подій. От зараз ми маємо саміт НАТО. І, дійсно, національна безпека та оборона голосується у парламенті. Хоча, дійсно, ну скільки вже – чотири роки. Можна було б і раніше".

У кінцевому варіанті до проекту закону було запропоновано п’ять поправок, зокрема – про діяльність нацгвардії в умовах воєнного стану та створення комітету з питань розвідки. За словами секретаря парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони Івана Вінника, вони вкрай необхідні для адаптації закону до вимог Північноатлантичного Альянсу.

 

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram