Попри проблеми, українська журналістика розвивається
Загрузка плеера...

Останнім часом в Україні стрімко зростає кількість нападів на журналістів. Тільки у 2017-му було зафіксовано 90 фізичних атак. А за три місяці цього року силу проти представників ЗМІ застосували вже 21 раз.

Напади здійснюють або ж замовляють посадовці, силовики та представники бізнесу. Здебільшого журналісти страждають під час розслідування гучних справ. Про це повідомила перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.

Ліна Кущ, перший секретар НСЖУ:

"Ми знаємо, що зараз є бум журналістських розслідувань, але, на жаль, реакція як на зміст самих розслідувань, так і на розкриття злочинів проти журналістів дуже слабка. На жаль, порівняно, приміром, із ситуацією 10 чи 15 років тому, коли публікація в пресі чи сюжет на телебаченні могли стати предметом розгляду на засіданні того ж самого Міністерства, чи Кабінету Міністрів, чи на рівні області одразу вирішувалася миттєво проблема, про яку заявили журналісти, то зараз практично 90% журналістських матеріалів критичних залишаються без відповідної реакції з боку тих людей, за якими всі повноваження для того, щоб вирішити цю критичну ситуацію".

Окрім фізичного тиску, журналісти нерідко потерпають й від економічного… Зараз дуже тяжко утримувати засоби масової інформації, тому співробітники шукають матеріальну підтримку, так би мовити, збоку. Але доволі часто разом зі спонсором з’являються й нові специфічні правила роботи…

У НСЖУ зазначили: зараз перед загрозою закриття опинилися десятки газет, адже дорожчають папір, друкарські та послуги доставки Укрпоштою… Щодо телеканалів, то їх з’являється все більше. І тому редакції доводиться добряче попітніти, щоб знайти свою аудиторію та заручитися її підтримкою й довірою…

Якщо говорити про проблеми самих журналістів, то в НСЖУ виокремлюють відсутність монополії на інформацію та свободи слова… Нинішнє суспільство вимагає від представників ЗМІ швидкості й оперативності. Тому новини часто передруковують із прес-релізів, переписують з інших новинних сайтів. Через це ЗМІ втрачають свою ідентичність, а разом нею й аудиторію…

Та не все так сумно, як здається. Журналістика розвивається, осучаснюється, комп’ютеризуються. Прогрес дійшов до того, що у деяких американських та японських виданнях новини пишуть роботи.

Ліна Кущ, перший секретар НСЖУ: "Є прогнози, які стосуються того, що всі роботи, які можна буде автоматизувати, все це буде автоматизовано і новини писатимуть роботи, а ось самим журналістам залишиться те, що неможливо "нагуглити", або те, що неможливо доручити роботам – залишиться аналітика глибока, якесь прогнозування для того, щоб показати читачеві, глядачу та слухачу що буде, не тільки те, що сталося, а й що буде та на що очікувати".

Та все це ще попереду… Наразі ж українська журналістика стикається з багатьма проблемами, та попри це формуються нові ЗМІ, а в "бойових рядах" з’являються нові й нові обличчя… І що б там не було, життя не стоїть на місці, а разом із ним ще трохи невпевнено, але все ж таки крокує вперед і журналіст – майстер слова та гострого пера!

Джерело: фоито з відкритих джерел, відео – YouTube

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram