Чверть століття боргів: непроста історія України і МВФ
Загрузка плеера...

Міністерство фінансів знову збільшило сукупний державний борг. На плановому аукціоні відомство розмістило облігації внутрішньої позики на загальну суму понад 7 млрд грн. Тим часом кінцеві терміни повернення грошей основному кредитору – Міжнародному валютному фонду – наближаються. До 2021 року Київ має віддати близько 27 млрд дол.

У Кабміні неодноразово озвучували побоювання, що самостійно Україна не зможе впоратись з усіма виплатами – допомогти може лише продовження співпраці з МВФ.

Трохи історії: співпраця України з Фондом розпочалася ще в далекому 1994 році. Тоді Київ залучив понад 700 мільйонів доларів для реалізації системних змін. Таку позику МВФ надавав країнам для переходу від планової економіки до ринкової.

Потім домовились про трирічний проект Stand by, у рамках якого донори надали близько двох мільярдів доларів. Щоправда, політики планували отримати ще один мільярд, але МВФ зупинив програму через невиконання Україною своїх зобов'язань. Кредиторів не влаштували показники економічного зростання.

Проект провалився у 1998, і одразу після цього влада домовилась про нову програму розширеного фінансування. Цього разу гроші мали піти на поліпшення платіжного балансу країни. Історія повторилась: замість двох з половиною мільярдів доларів Київ отримав приблизно півтора. Причиною знову ж таки стало невиконання зобов'язань. Після цього відносини України і МВФ призупинились на кілька років.

Суттєві транші посипалися на українську владу 10 років тому. Впродовж 2008-2013 Києву передали 14 мільярдів, хоча заплановано було ще більше – майже 26 млрд дол. Цього разу Україна не впоралась з девальвацією валюти і дефіцитом бюджету. Після Революції Гідності співпрацю продовжили, але вже у 2015 році уряд домовився з МВФ про реорганізацію і перехід до механізму розширеного фінансування. Саме у ході цієї програми і було отримано останні транші 2015-2017 років. Втім, нині відносини з кредиторами знову погіршились.

Останній транш Київ отримав більше року тому. Партнери чекають виконання кількох принципових вимог, серед яких основною є створення антикорупційного суду. Урядовці ж постійно сподіваються на продовження відносин. Зокрема, у Міністерстві фінансів не втрачають надії отримати п'ятий транш вже цього червня. А очільник відомства Олександр Данилюк анонсував не лише успішне виконання нинішньої програми, а й подальші нові угоди.

ЗМІ ж заявили про провал чергової сесії переговорів з Міжнародним валютним фондом. Українські парламентарії так і не вирішили питання з антикорупційним судом і, зокрема, правом вето для міжнародних експертів. А поки пани чубляться, сукупний державний борг перетнув позначку у два трильйони гривень. І навіть якщо Україна почне вибиратись із цієї боргової ями, то, за оцінками міжнародних експертів, темпи зростання економіки будуть сповільнюватись.

Джерело відео: YouTube

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram