Влада протягує залежний антикорупційний суд
Загрузка плеера...

Верховна Рада знову не взялася за розгляд у другому читанні проекту закону "Про Вищий антикорупційний суд". Профільний комітет після тривалих консультацій з представниками ЄС та МВФ погодив майже всі з двох тисяч депутатських поправок, окрім 70-ти. Вони стосуються права вето міжнародної ради громадських експертів, яка братиме участь у відборі суддів до нової інституції.

Руслан Сидорович, народний депутат ("Самопоміч"):

"Визначальною є річ – судді хто? Хто буде суддями цього суду. Це є визначальним, найважливішим!  Все інше без якісних, дійсно доброчесних суддів, воно просто не матиме шансів спрацювати за визначенням!".

Законопроектом передбачено, що у процесі відбору суддів до Вищого антикорупційного суду має брати участь рада міжнародних експертів у кількості сім осіб. Основні дискусії точаться навколо норми, яка урегульовує подальші дії, якщо кандидатура судді відхиляється більшістю голосів. І як в цьому братиме участь Вища кваліфікаційна комісія суддів України. 

Ігор Лапін, народний депутат ("Народний фронт"):

"Їх є 7 чоловік. Якщо четверо кажуть, що кандидат А не достойний, бо в нього, там, дочка шльондра. А потім з’ясовується, що у нього нема дочки, є сини. Має він можливість оскаржувати це і далі йти? Він приходить на ВККС і каже, що у мене все нормально, отут помилилися наші міжнародні партнери. ВККС тоді матиме право двома третинами, 11 людей, це рішення повернути на інший розгляд. Яким чином тоді має бути вето чи долання вето?".

Проте, на думку деяких народних депутатів, всупереч вимогам Венеціанської комісії та міжнародних партнерів, влада будь що намагається відстояти право подолати рішення ради міжнародних експертів, якщо їм не сподобається той чи інший кандидат. А у такому разі виникає ризик, що до антикорупційного суду можуть потрапити кишенькові судді, які виноситимуть упереджені рішення.

Андрій Іллєнко, народний депутат (позафракційний):

"Це, безумовно пов’язано  з тим, що у разі створення реально незалежного антикорупційного суду можуть бути реальні вироки у тому числі для представників нинішньої влади. Вони це розуміють, вони цього не хочуть. Звичайно, вони хочуть створити контрольований орган. Ну, навколо цього і йде боротьба зараз".

Навчені гірким досвідом відбору суддів до нового Верховного суду України, створеного у рамках судової реформи, ряд парламентаріїв дотримується думки, що влада має намір паралізувати інституцію на етапі формування суддівського корпусу.

Юрій Дерев’янко, народний депутат (позафракційний):

"Багатьох присутніх у залі цей суд може стосуватися. Звісно, всі думають, яким чином так його "пропетляти", щоби і суд був і був суд підконтрольний. І це така система клептократична, яка тут панує. Тому для більшості і Порошенка цей суд є жахом! Ми чудово розуміємо, що тиск з боку МВФ, тиск з боку Світового банку, тиск з боку наших міжнародних партнерів на українську корупцію, все таки щоб така інституція незалежна з’явилася".

Згідно останніх соціологічних досліджень, 47% українців висловилися за те, щоб у разі провалу антикорупційної реформи, міжнародні партнери України ввели персональні санкції щодо посадових осіб, відповідальних за впровадження цих реформ.

Вадим Рабінович, народний депутат України:

"Если антикоррупционный суд будет – половина будет сидеть до конца года. Если не будет – у них начнут арестовывать счета на Западе. Очень интересная ситуация!"

Підсудність антикорупційного суду у ході консультацій нібито вдалося відстояти  - він буде розглядати справи, які розслідує Національне антикорупційне бюро України. При цьому, представники профільного комітету, які готували законопроект до розгляду у другому читанні зазначають, що справи, які вже розглядаються у судах там і залишаться і до Вищого антикорупційного суду передаватися не будуть.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram