Мільярди з-за кордону: влада "підсіла" на гроші заробітчан
Загрузка плеера...

Поїхати у Відень – але не в оперу. Відвідати Братиславу, але не заради фантастичної кави. Лише за приблизними підрахунками, у 2015-2017-му роках 4 млн українців їздили за кордон на заробітки.

Юлія Руда, експерт Центру економічної стратегії:

"Взагалі, нема єдиного джерела даних, щоб звідти взяти цифру, якій можна довіряти. Необхідно брати або дані опитувань, або дані країн, які приймають оцих трудових мігрантів. На сьогодні за кордоном може знаходитися приблизно 2,5 млн українців. Більшість людей, які їдуть – це люди з професійно-технічною освітою. Там є люди з вищою освітою, але у більшості ці люди їдуть на низькокваліфіковані роботи. І вони їдуть саме з ціллю заробити гроші. Оскільки, тільки перетнувши кордон, вони можуть отримати вдвічі-втричі більшу заробітну плату за ту саму роботу. Вони їдуть, заробляють гроші, отримують європейську зарплату, а потім повертаються в Україну. Для вискокваліфікованих мотивація переїзду – це зміна умов життя вже. Коли вони переїжджають, вони забирають свої сім’ї, і вони збираються там залишатись".

Проблему трудової міграції в уряді знають. Міністр закордонних справ Павло Клімкін у лютому цього року визнав - щомісяця з країни виїжджає близько сотні тисяч громадян. А у квітні голова МЗС озвучив статистику, що шокувала багатьох: кожен 20-й українець заробляє на життя у Російської Федерації.

Вадим Карасьов, політолог:

"Источник дохода – только в другой стране. Поэтому, люди уезжают то ли в Польшу, то ли в Россию. И это, кстати говоря, выгодно власти. Потому что только за прошлый год гастарбайтеры 6 миллиардов долларов минимальная цифра, 9 миллиардов – максимальная, вот такую сумму внесли в украинский ВВП. Это деньги живые! Поэтому правительство, как раз, и поощряет трудовую миграцию. Что бы они ни говорили о том, что надо возвращать людей. Это выгодно! Во-первых, безработицы нет, во-вторых – не бунтуют люди. В-третьих – не надо платить дополнительно, чтоб они тихо сидели. Они поехали куда-то, еще и деньги присылают".

Минулого року лише з Польщі заробітчани переказали більше 3-х мільярдів доларів. За уточненою інформацією від НБУ, загалом у 2017-му році трудові мігранти перерахували з-за кордону більше 9 млрд доларів. Цього року національний регулятор очікує не менші надходження.

Ерік Нейман, економічний експерт:

"Можно говорить, это выдуманная цифра, не выдуманная. Но фактор украинских гастарбайтеров оказал очень значимое влияние на Украину. Внешние долги погашать надо. Поэтому все деньги от заробитчан будут уходить на оплату всех внешних долгов. То, что уже сейчас происходит".

Оцінити справжні обсяги надходжень від українських трудових мігрантів не легше, ніж порахувати заробітчан. Зароблені за кордоном кошти в Україну потрапляють не лише через офіційні перекази.

Борис Кушнірук, аналітик:

"Ті кошти, які щороку надходять до України, їх справді доволі важко оцінити. Тому що, з одного боку, є офіційні перекази. Але Національний банк не може в реальності відокремити перекази, які ідуть від людей до людей у межах родинних стосунків, коли переказ здійснюється на користь родини. І перекази, які мають бізнесову складову. Важко визначити, яка частина з них має відношення безпосередньо до тих переказів  заробітчан. З іншого боку, значна частина коштів – це кошти, які ніде жодним чином не враховуються. Якщо люди їдуть на короткий термін, то вони просто привозять їх. Якщо вони поїхали на три місяці, то їм вигідніше просто привезти ці кошти з собою. Або це кошти, якщо люди їдуть на більший термін, вони передають через знайомих, друзів тощо. Таким чином, є ще значні надходження, які не контролюються".

Водночас, влада не відмовляється від планів додатково заробити і вже в березні можновладці почали думати, як обкласти передані в країну кошти податками. 

Ірина Луценко, представник Президента у Верховній Раді:

"Відповідно до Конституції України кожен громадянин України мав би заповнювати декларацію. Було прийнято рішення, що, нарешті, треба ввести нульове декларування з обов’язковою амністією тих капіталів… Ну, наприклад, люди їздять за кордон працювати. Наші трудові мігранти і багато інших. В першу чергу це стосується людей, які працюють за кордоном, – це близько 4 млн громадян, які їздять на заробітки і в Росію, і в країни Європи. Якби підходимо до загального декларування".

При цьому, останні соціологічні дослідження показують, що охочих протестувати в Україні поменшало. Частка дорослих громадян, готових вийти на вуличні акції,  впала із 49% у грудні 2016 року до 40% у грудні 2017-го.

Василь Стоякін, політтехнолог:

"Активная трудовая миграция, она, на самом деле очень сильно снижает социальную напряженность в стране. Если бы эти люди в стране остались, реально их обеспечить работой и какими-то средствами для существования проблематично при нынешнем состоянии украинской экономики. И те реформы, которые в стране проводятся, они если и предполагают возможность их трудоустройства, то в какой-то неопределенной перспективе, через лет 10-20. А этим людям надо жить уже сейчас. Соответственно, находясь в Украине эти люди каким-то образом бы протестовали. А так вместо протестов они спокойно себе работают на "клубнике" в Польше".

Дарма, що це може впливати на надходження до Пенсійного фонду та призводить до зменшення людського капіталу. З 2013-го року українська трудова міграція почала молодшати. Зараз заробітчани – це працездатні люди до 45-ти років із середньою освітою, які заробляють за кордоном, але все ж повертаються із грошима на батьківщину. Проте, за офіційними даними, за останні роки 100 тисяч наших співвітчизників поїхали на заробітки та не повернулися. Тож ненька Україна все частіше поводиться зі своїми дітьми не як мати, а як мачуха.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram