Що "спалює" військові склади і хто за це відповість
Загрузка плеера...

Снаряд не потрапляє двічі в одну воронку, кажуть військові. Але надзвичайні події на українських арсеналах спростовують цю відому приказку. Після масштабної пожежі 23 березня 2017-го року, у Балаклеї знову запалали боєприпаси. За однією з трьох версій, 3 травня о 13:20 загорілася суха трава на полігоні. За інформацією ДСНС, на ранок 4 травня пожежу локалізовано, на території залишились невеликі осередки тління.

Микола Чечоткін, голова Державної служби з надзвичайних ситуацій: "Питанням встановлення причин цієї пожежі займаються слідчі органи. Я думаю, що цим буде займатися військова прокуратура. Яка визначить і встановить справжню причину загорання"

Першою у Незалежній Україні від масштабної пожежі на військовому арсеналі постраждала Новобогданівка у 2004-му році. Горіло цілий тиждень, загинуло 5 осіб. Через три роки цей арсенал зайнявся знову. Того ж, 2007-го року вибухнули найбільші в Україні військові склади в Лозовій. 2014-го горіли заправлені пальним та боєприпасами танки у військовій частині в Кривому Розі. А вже у 2015-му сталася страшна пожежа на складі боєприпасів у місті Сватове Луганської області. 2017-го вибухнули склади у Балаклеї та Калинівці. І, за великим рахунком, ніхто з високопосадовців за це не відповів…

Степан Гавриш, екс-заступник секретаря РНБО (2008-2011 рр.): "Навіть коли міністр оборони стріляв ракетами по Броварах. Це дуже складний процес і врешті він подав у відставку. Під час вибухів у Сватовому поніс відповідальність стрілочник-майор. Який, власне кажучи, до цього не мав особливого відношення. До цього часу невідомо, що сталося з Балаклеєю і Калинівкою.  Питання розслідування справи по підривах на Калинівці до цього часу закладено під сукно, як і інші драми"

Раніше під час займань у Балаклеї та Калинівці висувалася версія, що склад атакувала диверсійна група дроном із термобаричною бомбою. Після повторного займання експерти кажуть, що вірити у такі припущення не варто.

Сергій Шабовта, експерт із питань безпеки:"Я думаю, що зараз вилізе якась голова і розповість нам, що це взагалі "рука Кремля". Але ми, на жаль, уже багато разів бачили, що ці версії… вони руйнувалися. Неймовірною є ситуація, коли навіть прокурор військовий, пан Матіос, по подіях у Калинівці під Вінницею просто сказав, що це брехня і не відповідає дійсності. Коли так само потягнулися за вуха диверсійні групи, квадрокоптери і так далі. Але як версія, яка навіть у штучний спосіб як мінімум деформує суспільне сприйняття трагедії (а це трагедія), тому що знову військові нічого не роблять. І це дуже показово на тлі того, що 30-го числа переведена ситуація на Сході в таке нібито неймовірно продумане керування саме військовими всіх подій, пов’язаних зі сходом".

Причиною цих трагедій найчастіше називали службову недбалість, втім справжні обставини виникнення майже всіх цих надзвичайних подій не названо до цього часу. До відповідальності за знищені арсенали й величезні збитки державі та цивільному населенню у більшості випадків притягують посадовців невисокого рангу.

Василь Тарануха, постраждалий внаслідок вибухів на арсеналі у м. Сватове: "Разбитый дом, разбитый подвал, флигель, гараж – все надворные постройки уничтожены. Прилетела сюда упаковка – четыре "града". Три сюда, а четвертый на усадьбу. Они скручены по четыре, в одном направлении и летели. Штаб по ликвидации последствий в январе месяце вообще закрыли. Несмотря на то, что в городе порядка тридцати разрушенных домов. А вот пять домов у нас полностью непригодны для проживания В сарае я сварил металлическую печку, кушать готовлю. В бане сплю. А мне уже 69 лет полных. Уже сил нет это все терпеть"

У місті Сватове пожежа нібито сталася через недбальство майора, проте що саме до неї призвело, слідчі з’ясовують досі. За пожежу в Калинівці оштрафували на півтори тисячі гривень старшого офіцера.

Михайло Чаплига, політичний експерт: "Виновными, как правило, назначаются стрелочники. Солдат поджег – значит, солдат и виноват. У нас нет понятия… Политической в армии плохо звучит, военной ответственности. Что-то случилось – очевидно, кто-то должен взять на себя ответственность и самостоятельно принять решение об отставке. Тогда бы это к чему-то привело. Но для этого нужна политическая культура в стране соответствующая"

Справжнє покарання високі чини понесли хіба що 2004-го, під час першої такої пожежі в Новобогданівці. Тоді були звільнені з посад начальник Генштабу Збройних сил України і головнокомандувач сухопутних військ. Сьогодні ж відсутність персональної відповідальності експерти все частіше називають головною причиною пожеж на військових арсеналах, які стали вибухати мало не щороку. І це під час бойових дій на сході держави, коли Україна просить зброю у західних партнерів.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram