Влада посилює тиск на свободу слова
Загрузка плеера...

У рейтингу свободи слова Україна посідає 101 місце серед 180 країн світу. Такий невтішний результат до Міжнародного дня свободи преси оприлюднила правозахисна організація "Репортери без кордонів". Детальніше цю тему вивчав журналіст телеканалу NewsNetwork Віталій Маргалик. 

Віталій Маргалик, журналіст:

"У своєму звіті дослідники зазначили, що ситуація з журналістикою в Україні загалом залишається досить нестабільною. Серед причин назвали інформаційну війну з Росією та наближення чергових парламентських і президентських виборів 2019 року. 

Нагадаємо, свого часу глава держави Петро Порошенко назвав рівень свободи слова в Україні безпрецедентним".

Петро Порошенко, Президент України:

"Я абсолютно твердо переконаний, що такий рівень свободи, який є зараз , в тому числі і для громадянського суспільства, цей рівень є безпрецедентним. І ніколи за всю історію України Україна не мала такого рівня свободи, в тому числі і щодо журналістів, в тому числі і щодо громадських діячів".

Президент зробив у травні 2017-го. Хоча тоді Україна була на сходинку нижче ніж сьогодні – на 102 місці за рівнем свободи слова. І з того часу своєї думки Петро Порошенко, принаймні публічно, не змінював.

Не змінили своєї думки й у Національній спілці журналістів України. Як рік тому, так і сьогодні організація має претензії до правоохоронців через стан розслідування найбільш резонансних справ. А це вбивства Павла Шеремета, Олеся Бузини, справи журналістів, які постраждали під час подій на Майдані тощо.

Загалом упродовж 2017-го року експерти зафіксували понад 90 випадків фізичної агресії проти журналістів. А з початку цього року 21 випадок. Кажуть: ці справи, якщо й розслідуються, то або неповно, або надто поверхово.

Ліна Кущ, перший секретар НСЖУ:

"Випадки фізичної агресії розслідують мляво. Одиниці справ доходять до суду і фактів покарання нападників на журналістів ми фактично не маємо. На жаль, у нашому суспільстві вважається прийнятним, що можна бити журналіста, можна журналістам погрожувати, можна блокувати те чи інше медіа, вимагаючи змінити редакційну політику.

Та не лише журналісти стикаються із утисками свободи слова. Заслужений юрист України та колишній член ЦВК  Марина Ставнійчук скаржиться, що не може пробитись в ефір більшості телеканалів через те, що потрапила до чорного списку влади.

Марина Ставнійчук, заслужений юрист України:

"Усі, хто сьогодні опонує владі , хто критикує владу, вони не мають доступу на загальнонаціональні канали. Є чорний список тих людей, яких не запрошують на популярні загальнонаціональні великі канали і в тому числі нас суспільне телебачення. Я серед тих людей".

Віталій Маргалик, журналіст:

Водночас експерти прогнозують, що з наближенням виборів тиск на журналістів, неугодних правозахисників та політиків буде лише посилюватись. Так, за останні три місяці в Інституті масової інформації вже зафіксували понад 70 випадків порушень свободи слова у 18 регіонах країни. А це на 20 випадків більше, ніж торік.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram