НАБУ відзначає три роки без вироків по топ-корупціонерах
Загрузка плеера...

Понад 500 справ у роботі, 130 – у суді. Так відзвітувало про результати своєї вже трирічної діяльності Національне антикорупційне бюро. 16 квітня 2015-го року президент України підписав два укази – про створення відомства та про призначення на посаду директора НАБУ Артема Ситника.

Артем Романюков, член громадської ради при НАБУ: "Якщо брати по кількості справ, по кількості персоналу – то ми маємо декілька сотень справ, які передано до суду і їх розслідують десь приблизно двісті детективів НАБУ. А загальна чисельність бюро – це 700 людей і вона обмежена законодавчо. Тому якщо в таких термінах брати, у розрізі справ, які передано до суду, то результативність можна назвати нормальною. Але це некоректна оцінка, на жаль"

За весь час діяльності не сів жоден із резонансних фігурантів розслідувань Національного антикорупційного бюро. Причиною такого становища директор відомства називає відсутність в Україні Спеціалізованого антикорупційного суду, який має замкнути ланцюжок спеціалізованого слідства, яким і є НАБУ та обвинувачення – Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Зараз справи Національного антикорупційного бюро розглядає здебільшого Солом'янський районний суд столиці.

Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро України: "Жодного виправдувального вироку суди не виносили. Я не казав, що суди винні. Я казав, що суди не справляються з цим навантаженням. Бо, вибачте мене, районний суд, який створювався до створення НАБУ, не готовий до того, що 20 депутатів приходять у суд і тиснуть на суд. І три діючих міністри приходять. Тому я не кажу, що суди винні. Я говорю про те, що потрібно створити спеціалізовану інституцію, судді якої будуть мати гарантії незалежності і гарантії безпеки. Бо ті судді, біля судів яких стоять "тітушки", у них цих гарантій зараз немає. Тому вони не винні, вони не мають можливості ці справи слухати. І це підтверджується практикою розгляду наших справ у судах"

Чим справді запам’яталася діяльність НАБУ за весь час діяльності – то це протистояннями з іншими силовими органами. З боку Генеральної прокуратури лунала критика, яка згодом завершилася зривом спецоперації НАБУ у 2016-му. Мирив Артема Ситника та Юрія Луценка особисто Президент України. Але конфлікт між відомствами з того часу не вичерпано. НАБУ, ГПУ та САП час від часу публічно з’ясовують стосунки та борються за звання найзавзятіших борців із топ-корупцією в Україні.

Олена Сотник, народний депутат України: "Звичайно, що заважає їм протистояння. Очевидно, що є втручання, очевидно що є перешкоди, очевидно, що є серйозні проблеми у конкуренції різних правоохоронних органів. І, я думаю, навіть є питання впливу політичного і навіть тиску на керівника НАБУ. Але я от повернулася з Європейського парламенту, і там оцінюють роботу НАБУ, як найбільш ефективну серед усіх антикорупційних органів"

У Верховній Раді вже більше року точаться дискусії щодо призначення незалежного аудитора НАБУ, тож моніторинг діяльності антикорупційного бюро ще жодного разу не проводився. Водночас, державному бюджету діяльність відомства цього року обходиться майже у мільярд гривень.

Олексій Якубін, політолог: "Бюджет то НАБУ достаточно большой. По нагрузке, если сравнивать то же НАБУ и Генеральную прокуратуру, то на детективов НАБУ приходится гораздо меньше дел. Зарплаты в НАБУ абсолютно конкурентные. Но при этом качество работы очень страдает. И НАБУ глобально оно не стало на самом деле вот тем органом борьбы с топ-коррупцией, как это задумывалось. То есть мы видели или вот такую своеобразную селективную… выбраны были отдельные персоны, которые вызывали резонанс. Но в итоге это ничем особо не заканчивалось с точки зрения судебных решений и возвращения каких-то средств в бюджет, сокращения топ-коррупции"

За словами директора НАБУ Артема Ситника, сума збитків, встановлена у провадженнях антикорупційного бюро із 2014-го року складає понад 150 мільярдів гривень. За три роки існування та два з половиною роки роботи детективи змогли довести збитки від корупції лише на 4 мільярди. Із них повернуто до бюджету лише 115 мільйонів гривень.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram