Україна остаточно провалює судову реформу
Загрузка плеера...

Близько 5600 кандидатів у судді можуть потрапити до оновлених судів без належної перевірки. Про це заявляють представники Громадської ради доброчесності – колегіального органу, який було створено згідно із законом про судоустрій і статус суддів для встановлення відповідності кандидатів на посаду суддів критеріям професійної етики.

Максим Середа, член Громадської ради доброчесності:

"Під час кваліфікаційного оцінювання за 9 місяців хочуть пропустити вдесятеро більше кандидатів. Кожного тижня відбуваються співбесіди, на співбесіди йдуть від 150 до 200 суддів. Комісія поставила вимоги, наприклад, висновок громадської ради доброчесності має бути підписаний усіма членами і подана за 10 днів до проведення співбесіди. Як це можна реалізувати, коли співбесіди по 150-200 людей, самі співбесіди по 6 хвилин. І от ми побачили у п’ятницю, що висновки дійсно всі відклали".

За словами представників громадськості, серед кандидатів чимало суддів, які не можуть довести законність походження своїх статків, виносили неправомірні рішення тощо. Відповідні висновки були передані до комісії, але з минулого тижня ці факти під час проведення співбесід ігноруються. Для цього члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів внесли ряд змін до регламенту, чим усунули громадськість від контролю за конкурсом.

Роман Маселко, адвокат:

"Влада завжди хоче мати підконтрольну судову владу. Суддя дискредитований, він є найбільш гнучким до побажань влади. Він ручний, ним можна керувати, на нього завжди є компромат. Суспільство хоче, щоби таких суддів не було, щоби вони були незалежні. Влада хоче їх зберегти. Більше того, тепер за наслідками кваліфікаційного оцінювання, судді будуть отримувати досить значну заробітну плату. Від 35 тисяч гривень на місяць до– суддя Верховного суду отримує понад 300 000 гривень на місяць. Тому судді будуть збережені на посаді, при цьому "прикормлені" умовно кажучи і повністю підконтрольні владі".

Громадськість припиняє свою передбачену законом участь у кваліфікаційному оцінюванні суддів. Таке рішення члени ГРД підтримали одноголосно. Правники вимагають серед іншого запровадити реалістичний графік оцінювання кандидатів, забезпечення прозорості оцінювання та скасування положень, які дозволяють ігнорувати висновки щодо доброчесності кандидатів.

Михайло Жернаков, доктор юридичних наук:

"Судова реформа провалюється на наших очах, тому що та мета, для якої вона була зроблена, очищення від недоброчесних суддів, просто руйнує її ВККС на наших очах. Буде те, що було до того. Не буде жодної судової реформи, жодного результату. І, фактично, буде лише прозвітовано про те, що вона відбулася. Реального жодного очищення судової системи не буде, не буде результату для жодного з нас. Ніякого росту ВВП, економіки і розвитку країни".

Нагадаємо, восени було ухвалено ряд змін до процесуальних кодексів, які поставили під сумнів реалізацію судової реформи в Україні. Запропонований законопроект, який фактично закривав двері судів для простих громадян і не набирав підтримки депутатів у залі, коаліція протягла за допомогою фракції "Опозиційний блок".

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram