В ЄС замахнулися на українське довкілля
Загрузка плеера...

Українську законодавчу базу щодо охорони довкілля необхідно привести у відповідність до норм та стандартів ЄС. Це передбачено Угодою про асоціацію між нашою державою та Європейським Союзом. Україна має прийняти дві директиви у сфері охорони флори та фауни.

Остап Семерак, міністр екології та природних ресурсів України:

"Наше чинне законодавство часто є жорсткішим, встановлює законодавчі обмеження, які в житті не завжди виконуються. Модель, яка існує в Європейському Союзі, може є більш гнучкою та ефективніше пристосованою до конкретних випадків. Наші колеги агресивно сприймають передбачені обмеження в законодавстві для природо-заповідного фонду. Мені видається, що європейська модель, яка закладена в проекті закону, дає можливість не налякати бізнес, інвесторів, територіальні громади. Але забезпечити якісний, науково обґрунтований підхід до збереження флори і фауни".

Активісти вже розробили законопроект, який дозволить наблизити українське законодавство до європейських стандартів. Його основна ідея - перехід від охорони природи до її збереження.

Анастасія Драпалюк, представник департаменту екомереж та природно-заповідного фонду Мінекології:

"Приблизно 200 видів тварин, 60 видів рослин, 117-120 видів типів оселища. Тобто не так уже і багато Забезпечення збереження цих видів – основне завдання законопроекту. Наразі ми охороняємо більше територію, а в новому законопроекті передбачено, що ми будемо охороняти не територію, а конкретні види і оселища".

Упродовж місяця передбачено обговорення законопроекту. Після цього заплановані консультації для унормування документа. Потім має відбутися його погодження у Кабміні, після чого - голосування у парламенті. Однак, експерти наголошують, що зміна законодавства щодо охорони довкілля несе чимало викликів для України.

Андрій Андрусевич, старший аналітик Ресурсно-аналітичного центру:

"Директиви це не тільки наші зобов'язання за угодою. Вони відкривають величезні можливості для України. У першу чергу для охорони природи, але з іншого боку вони відкривають величезні політичні можливості. З можливостями ідуть і виклики, зокрема, політичні (протидія бізнесу, протидія мисливського лобі). Ми говоримо зараз про сотні видів, які потребуватимуть особливої або додаткової охорони".

Крім того, нещодавно ЄС дав понад двом сотням (271) українських природоохоронних об’єктів статус кандидатів міжнародної Смарагдової мережі Європи. Офіційний її запуск очікується у 2020 році. На таку мережу в Україні передбачено виділити мільйони євро. Кошти залучатимуть як із держбюджету, так і з ЄС. На сьогодні в Євросоюзі діє мережа NATURA 2000. Однак українська екосистема не відповідає навіть цим євростандартам.

Ральф Юліх, експерт із питань наближення законодавства у сфері довкілля до стандартів ЄС:

Ці дві директиви створили для захисту видів тварин і рослин. Шляхом створення обмежень і заборон (на полювання, на відстріл, вилов і так далі). Найбільший виклик, з яким ми наразі стикаємося в Україні, що не створено чіткої екосистеми, яку би можна було порівняти із системою "NATURA 2000", яка була створена в ЄС".

Щороку Європейський Союз виділяє на підтримку програми та розробку менеджмент-планів відповідних територій майже 6 мільярдів євро. Однак, Україні дадуть не більше 2 мільйонів євро.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram