Іде "покращення": українці ще більше платитимуть за пальне
Загрузка плеера...

За місяць в Україні бензин та дизпаливо подешевшали в середньому на гривню після стрімкого стрибка наприкінці січня та початку лютого. Як пояснюють фахівці, серед ключових причин: зниження цін на нафту на світових ринках та незначна стабілізація гривні.

Дмитро Марунич, експерт із енергетичних стратегій:

"Эти два фактора существенно повлияли на рост в конце января и в начале февраля. Вы видели, как нефтепродукты пробили 30-гривневый потолок. До него не доходили до сих пор. Сейчас немного цены снизились".

Ключові змінні для визначення вартості пального: його ціна на кордоні та акциз. Більшість бензину та дизпалива Україна імпортує, розраховуючись валютою. Однак АЗС отримують прибуток у гривні. Відповідно, будь-які коливання курсу одразу позначаються на вартості палива. Наразі аналітики не бачать причин для подорожчання бензину, але у довгостроковій перспективі чергове здорожчання цілком можливе.

Дмитро Марунич, експерт із енергетичних стратегій:

"Мы импортируем до 80% нефтепродуктов. Даже то, что производится здесь, все равно производится из нефти, цена которой равна котировкам на мировых биржах. Порядка 65% стоимости 95 бензина – это нефть и стоимость ее переработки. Еще порядка 20% – это акциз, который рассчитывается в евро. Принимая во внимание параметры, которые заложены в бюджете текущего года, среднегодовой – 29,3 грн за дол., а к концу года – 30 грн за дол., если я не ошибаюсь, все прекрасно понимают, что где-то ближе к началу второго полугодия, несмотря на все усилия, да и усилий, скорее всего, не будет ни Нацбанка, ни правительства, курс развернется в обратную сторону".

Водночас експерти констатують, що у такій ситуації основний тягар традиційно ляже на плечі простих українців. Адже кожне здорожчання бензину та дизпалива призводить до підвищення вартості проїзду у громадському транспорті. Водночас зворотна тенденція у випадку зменшення цін на пальне в нашій державі відсутня.

Дмитро Марунич, експерт із енергетичних стратегій:

"У нас рынок перевозок, особенно "дикий" рынок, где маршрутки, пригородные перевозки – вообще в тени. Там захотели – повысили цену. Нет вообще контроля со стороны государства. Вешают объявление: "у зв'язку зі зростанням цін на паливно-мастильні матеріали тепер вартість проїзду от така". Не хочешь – не плати, не пользуйся. Где альтернативы нет, люди все равно платят".

За прогнозами Bloomberg, цьогоріч серйозних стрибків цін на нафту не буде. Однак, на світовому ринку відбуватиметься поступове подорожчання чорного золота.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram