Антикорупційних активістів хочуть посадити на гачок?
Загрузка плеера...

Венеціанська комісія у березні має дати свою оцінку президентському законопроекту. Документ передбачає заміну обов’язкового подання електронних декларацій розширеними звітами про доходи для громадських антикорупційних організацій. Проте на Банковій, здається, не хочуть чекати.

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна:

"На зустрічі з Президентом 17 січня піднімалося це питання. Він сказав, що така політична ситуація. Політики не хочуть просто скасовувати е-декларування, вони хочуть щось взамін. Давайте зробимо більш ширшим звітування громадських організацій. На що представники громадських організацій сказали, без проблем, але давайте обговоримо. Ми знаємо, що ці законопроекти пішли на обговорення Венеційської комісії. Венеційська комісія попередньо обіцяла дати у березні".

Як заявляють самі антикорупціонери, ніхто не проти звітувати про свої доходи, бо їм нема чого приховувати.

Олександр Лємєнов, експерт РПР:

"Більшість антикорупціонерів вже демонстрували свої статки, коли подавали свої кандидатури до конкурсних комісій на певні посади. Тому проблеми показати, скільки ми заробляємо, не є для нас загрозою".

Через ініціативу гаранта громадські організації просто ризикують втратити статус неприбуткових. І тут є певна проблема.

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна:

"Скасування е-декларування для антикорупціонерів і провадження ширшого звіту для громадських організацій - ідея не нова. Вона була ще з літа, зареєстрована двома законопроектами (№6674, №6675) і отримала досить несхвальну оцінку з боку громадськості. І зараз ми здаємо приблизно 7 різних звітів. Я не розумію, чому податкова не може банально взяти звіти, які їй здають громадські організації, і зробити їх публічними. У Президентському законопроекті є цікава норма, що за першу помилку у звітуванні чи за несвоєчасне подання чи інший якийсь аспект, одразу скасування неприбутковості. Цікава ситуація. Звіт ми подаємо за попередній рік. Умовно кажучи, ГО зробила у звіті помилку за 2017 рік, податкова забирає у неї статус неприбутковості і організація змушена сплатити всі податки за 2017 рік".

За словами виконавчого директора Transparency International Україна Ярослава Юрчишина, остання розмова з Президентом щодо вирішення цього питання була ще у січні. Компромісу сторони не знайшли. У ході зустрічі домовилися, що разом напрацюють спільні пропозиції, але жодних результатів так і не було.

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна:

"Я спілкувався з тими, хто був на засідання, ні з ким контактів не було. І тут виходить Ірина Луценко і каже про якісь незрозумілі правки. Не ті, які обговорювалися на засіданні, і подає це як погоджену позицію. Тут або помилка комунікації, або це свідома гра, щоб показати, що є категорія громадських організацій, яка щось погодила. І тим самим посіяти непорозуміння у громадському секторі".

Олександр Лємєнов, експерт РПР:

"Не було жодних домовленостей стосовно підміни е-декларування для антикорупційних активістів на розширену звітність, тим більше з такими дискредитаційними повноваженнями фіскальної служби щодо виключення організації з реєстру неприбуткових за помилки у звіті. Розмови і маніпуляції про те, що ми ніби на щось погодилися, не відповідають дійсності. Це видумки найближчого оточення Президента. Вони хочуть посадити на гачок антикорупційних активістів. Тим більше на порозі чергової епопеї. Маються на увазі президентські та парламентські вибори наступного року".

Наразі у деяких громадських організаціях співробітників уже готують до заповнення електронних декларації. Та ключова проблема в іншому, кажуть активісти. Негативні наслідки таких дій влади - уже є. Україна впала у рейтингу демократичності, і зараз нашу державу називають країною з гібридним режимом, а не стійкою демократією.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram