Епідемії кору нема, але ситуація складна
Загрузка плеера...

Станом на 14 січня 2018 року в Україні зареєстровано 1285 випадків захворювання на кір. Серед інфікованих 429 дорослих та 856 дітей. 852 особи госпіталізовані. Спалахи кору зафіксовано в 17 регіонах, а поодинокі випадки – по всій країні. Поки рано говорити про епідемію, але рівень захворюваності суттєво перевищує звичайний. Водночас лікарі зауважують, що хвороба швидко поширюється, і загроза епідемії цілком серйозна.

Ганна Горбань, лікар-педіатр:

"Це не епідемія, але для епідемії треба трошки часу. Цей вірус розповсюджується у геометричній прогресії. Найбільша проблема у тому, що людина, яка є джерелом, за два дні до початку захворювання почуває себе дуже добре, але вже є заразною. Індекс контагіозності майже 100%".

Основною причиною швидкого поширення хвороби медики називають відсутність щеплень. Як відомо, зараз в Україні є певний саботаж цього процесу з боку батьків. А все через зафіксовані у 2008-му та 2013-му році випадки госпіталізації та навіть смертності від, як повідомляли ЗМІ, неякісної вакцини.

На думку лікаря-педіатра Ганни Горбань, постачання вакцин в Україні було поганим, зокрема, останні три роки.

Ганна Горбань, лікар-педіатр:

"Постачання вакцин було поганим останні три роки. Я вважаю, що не було здійснено контролю і не були заздалегідь підготовлені плани для закупівель вакцин у нашій країні. Тому навіть люди, які хотіли зробити вакцини, вони фізично не могли цього зробити через недостатність вакцини. У нас склалася така ситуація, що літнє покоління перехворіло, середнє покоління було щепленим. Приблизно у 1968 році було запроваджено вакцинацію від кору. Останні 20 років у нас сумнівний контроль і сумнівні статистичні дані щодо вакцинації. Тому цей спалах був очікуваним".

Як повідомила ЗМІ виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун, сьогодні у МОЗі є 516 тис. доз якісної вакцини з Бельгії для боротьби зі спалахом кору в Україні. Проте, на думку деяких лікарів, кроки, які зараз робить відомство для захисту українців від кору, трохи запізні.

Ганна Горбань, лікар-педіатр:

"Ситуація, яка склалася сьогодні, значно глибша і складніша, ніж, на мою думку, вона освітлюється. Ті кроки, які робить сьогодні міністерство з приводу того, щоб захистити дітей і населення, трохи запізні. Ця ситуація була заздалегідь прогнозованою, тому що в Румунії відбувався спалах кору, який також пов'язаний з антивакцинальною пропагандою. Було зрозуміло, що ця хвиля до нас дійде".

До слова, у листопаді 2016 року Всесвітня організація охорони здоров'я попереджала про можливу епідемію кору в Україні через низький рівень вакцинації дітей. Кір вважається небезпечним вірусним захворюванням. Його інкубаційний період може бути від 7 до 17 днів. Медики пояснюють, що хвороба передається при будь-якому тісному контакті з хворим. Заразитися можна навіть при звичайній розмові.

Ганна Горбань, лікар-педіатр:

"Кір небезпечний тяжкістю перебігу. Наслідки не завжди приводять до летальних випадків, але може бути інвалідизація. Можуть давати ускладнення з боку запалення головного мозку, енцефаліти, менінгоенцефаліти, де є швидкі пневмонії, які не контролюються, тому що віруси лікувати ми не можемо".

Симптоми у дітей і дорослих схожі та яскраво виражені. Крім червоних цяток, які не одразу з'являються на тілі, серед основних: порушення сну, втрата апетиту, кашель, нежить, температура, чутливість очей. Ліків від цієї хвороби немає. Лікування найчастіше спрямоване на полегшення симптомів. Тому найдієвіший спосіб, на думку медиків, – це вакцинація.

Ганна Горбань, лікар-педіатр:

У медицині найголовніше – це профілактика. Вона найбільш ефективна. Говорячи про профілактику, це і є вакцинаційна профілактика. Нічого іншого, крім вакцинації, не допомагає. У нашій країні склалася складана ситуація, тому що є велика недовіра людей до системи охорони здоров'я взагалі, є велика недовіра до якості вакцин, є велика недовіра до лікарів, навіть коли є якісна вакцина".

Та лікарі наголошують, це серйозний процес і підходити до вирішення цього питання треба відповідно. Зокрема, рекомендується знайти свого лікаря, якому можна довіряти і який добре знатиме всю необхідну інформацію про свого пацієнта.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram