Знову у бюджеті міфічні мільярди – приватизація на паузі
Загрузка плеера...

Попри обіцянки розглянути 21 грудня у другому читанні законопроект про приватизацію №7066 депутати так і не приступили до голосування. Нагадаємо, що у дохідній частині головного кошторису країни від продажу держпідприємств передбачено 22 мільярди гривень. Оскільки у 2017-му це останній пленарний тиждень, коли народні обранці працюють у сесійній залі, то долю законопроекту вирішуватимуть уже після новорічних та Різдвяних свят.

Більшість експертів переконані, що, як і в попередні роки, зараз Україна має мізерні шанси виконати план наповнення бюджету через приватизацію, який заклали у проекті кошторису країни на 2018-й рік.

Руслан Бортнік, політолог:

"Нічого не буде, тому що сьогодні в Україні неможлива чиста і прозора приватизація. Цей процес повністю корумпований. Приватизація неможлива ще в силу того, що сьогодні класичні, чисті інвестиції із-за кордону в Україну не прийдуть. Ніхто не буде інвестувати в країну, яка у стані війни, з величезним рівнем політичної нестабільності, у країну, де цвіте і пахне корупція, право власності не захищене в суді".

Уряд запевняє, що приватизація покращить економіку країни. Ба більше, цього разу у Верховній Раді крім бюджету прикриваються вимогами Міжнародного валютного фонду. Проте експерти до таких заяв чиновників ставляться скептично.

Валентин Гладких, політолог:

"В наших умовах я чомусь схильний розглядати, що приклад 90-х багатьом не дає спокою, коли можна купити підприємство за ціною 1-кімнатної квартири, "розпилити" його й насолоджуватися життям. Не треба думати, що з того боку кордону сидять повні ідіоти і не розуміють, що на папері – це одне, а в житті – все інакше. Думаю, що незалежно від того, проголосують депутати чи ні, набере чинності законопроект чи ні, я скептично ставлюся до того, що це може відбутися найближчим часом".

Законопроект уже допрацьований комітетом із питань економічної політики та готовий до другого читання. Та навіть якщо депутати у новому році його підтримають і процес розпочнеться, гроші, отримані від продажу та роздержавлення підприємств, не врятують економіку країни, кажуть експерти.

По-перше, із різних причин ще ніколи Україна 100-відсотково не виконувала план приватизації. Приміром, минулого року хотіли спрямувати до держбюджету 17 мільярдів гривень від продажу стратегічних об'єктів. Реально ж план виконали менше, ніж на 1%. По-друге, ефект від таких грошей, враховуючи нинішню економічну ситуацію в країні, буде практично нульовий.

Прихильники нового законопроекту, кажуть, що приватизація забезпечить прозорі умови, спростить процедуру продажу державних активів і допоможе залучити нових інвесторів. Проте є й інша точка зору, мовляв, таким чином влада просто намагається використати ситуацію і розподілити між собою те, що ще залишилося цінне в Україні.

Руслан Бортнік, політолог:

"В принципі, думаю, що приватизація, це необхідна річ, але приватизовувати треба підприємства, які припинили своє існування. У нас 4 тис. державних підприємств. З них 70% - залишилась лише територія заводу. Сьогодні будь-яка приватизація - це розграбовування майна в інтересах людей, які знаходяться при владі".

Наразі під прикриттям покращень глобальна приватизація ризикує перетворитися на банальний "дерибан" і стати джерелом нових корупційних схем.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram