Нацбанк уповає тільки на МВФ
Загрузка плеера...

Національний банк України радить розпочати переговори з Міжнародним валютним фондом щодо нової програми співпраці. Про це Нацрегулятор повідомив у своєму четвертому Звіті про фінансову стабільність. У документі сказано, що фінансова стабільність держави зараз напряму залежить від траншу МВФ.

Чинна програма співпраці з Міжнародним валютним фондом щодо кредитування економіки нашої держави за механізмом розширеного фінансування триватиме до березня 2019 року. Проте в НБУ радять не чекати крайньої дати і розпочинати переговори щодо подальшого співробітництва вже зараз.

Нова програма дозволить не лише рефінансувати наявні борги на більш сприятливих умовах, кажуть у НБУ, але й допоможе прискорити темпи реформ. Проте саме відсутність останніх, пояснюють економісти, і змусила ключового кредитора України зробити паузу у наданні фінансової підтримки. Адже чинна влада не виконує так звані "економічні маячки" та взяті на себе зобов'язання.

Олег Устенко, економіст:

"Хорошо, если бы в Украине были стремительные реформы. Если бы они были, тогда можно было привлечь прямые иностранные инвестиции, тогда бы не стоял вопрос сотрудничества с МВФ. Поэтому, думаю, что по этой логике мы входим в петлю кризиса, из которой выйти будет просто невозможно. Этот портал откроется в конце 2018 года".

Загальний обсяг чинної програми кредитування – 17,5 мільярдів доларів. Україна наразі змогла залучити приблизно половину цих коштів (8,7 млрд дол.). Та у МВФ заявили, що говорити про нові транші поки зарано. Від України все ще чекають прозорої приватизації державних підприємств, створення антикорупційного суду та коригування вартості газу.

Гліб Вишлінський, економіст:

"Ключевое условие, которое украинская власть не хочет выполнять – это популярное условие создания антикоррупционного суда. Это завершает строительство полноценно работающей антикоррупционной вертикали, которая убивает систему неприкосновенности приближенных к власти".

До того ж Фонд досі вивчає нововведення, які уряд та парламент запровадили у пенсійній системі.

Іван Міклош, економічний радник прем'єр-міністра:

"Была пенсионная реформа, приватизация, антикоррупционный суд и земельная реформа. Потом земельная реформа была снята, а только пенсионная реформа была выполнена. Законопроект о приватизации в парламенте. Мы увидим, какой он будет, потому что некоторые предложения депутатов, которые там есть, очень опасные. И антикоррупционный суд - ждем предложение Президента. Когда будет прогресс в этих вопросах, еще один вопрос открыт – цена на газ. Когда здесь будет прогресс, то, думаю, что в первом-втором квартале будущего года будет следующий транш".

Та окрім незадоволення щодо впровадження Україною реформ у МВФ бачать суттєві ризики у нашому держбюджеті на 2018 рік. Тому кредитор планує найближчими днями продовжити діалог з українським урядом, щоб погодити додаткові заходи, аби головний кошторис країни відповідав цілям програми допомоги.

Та Україна, чи то будучи впевненою, що обійдеться без підтримки МВФ, чи то побоюючись припинення співпраці з фондом, у вересні вийшла на зовнішній ринок запозичень і розмістила 15-річні єврооблігації на 3 мільярди доларів під понад 7% річних (7,375% ). Більшість економістів не схвалюють такий крок, і наголошують, що це може спровокувати нові економічні виклики для держави.

Олег Устенко, економіст:

"В следующем году открытая потребность финансирования Украины - 7 млрд долл. Эти 7 млрд долл. Где можно взять? У МВФ, в Европейском Союзе и при всем этом еще побежать на внешний рынок. Мне в общем и не нравиться, что мы должны одалживать. Потому что у нас больше, чем 80% ВВП объем долга, стоимость обслуживания долга для бедной, инвестиционно непривлекательной страны дорогая. Мне не нравится, что мы делаем долги. Но на следующий год потребность - 7 млрд долл. Если нет МВФ, то нет ни одного другого финансирования. Европейцы говорят сейчас, что они не дали 600 млн евро, а премьер говорит о мифических, именно мифических 1,8 млрд евро в следующем году, то надо понимать, что если нет программы с МВФ, то тех денег тоже нет".

Відтак популізм, відсутність політичної волі та невиконання взятих на себе зобов'язань перед нашими західними партнерами можуть дорого коштувати українській економіці у 2018-му і навіть 2019-му році.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram