НАЗК може поховати систему е-декларування
Загрузка плеера...

Громадські активісти закликають Національне агентство з питань запобігання корупції скасувати тендер на проведення аудиту Єдиного державного реєстру декларацій через корупційні ризики. На переконання фахівців, і без того недосконалу систему електронного декларування намагаються знищити через непрозорий аудит.

Анастасія Красносільська, експерт Центру протидії корупції:

"З великою долею ймовірності висновок аудиту скаже, що реєстр не є захищеним. Це поставить питання про юридичну силу усіх поданих декларацій. Це означає, що жодного з 1 млн 300 тис. чиновників і політиків не можна буде притягнути до відповідальності за брехню в декларації або незаконне збагачення за 2015 р., 2016 р., а декларацій за 2017 р. ми просто не побачимо".

Упродовж року активісти самі вимагали від НАЗК та уряду проведення незалежного аудиту держреєстру е-декларацій, щоб перевірити, наскільки він якісно працює. У Нацагентстві довго уникали вирішення цього питання. Проте 27 листопада відомство оголосило тендер на проведення аудиту системи е-декларування за 199 тис. гривень. Кінцевий термін подачі заявок – 4 грудня.

На думку активістів, така допорогова закупівля дозволить уникнути цілої низки умов, які передбачені законом про публічні закупівлі. Крім того, фахівці переконані, що стислі строки та дискримінаційні вимоги до учасників свідчать про заангажованість процесу.

Максим Костецький, юрист Transparency International Україна:

"Тільки чомусь зараз у терміновому порядку, виконуючи доручення Кабміну, який дав їм строк до жовтня 2018 року провести аудит, НАЗК оголошує допорогову закупівлю і встановлює строк до 4 грудня. Що фактично не дозволяє компаніям навіть встигнути подати документацію на цей аудит. У самому аудиті прописані такі умови (10 років досвіду, доступ до державної таємниці, відсутність іноземного капіталу, тільки українські юридичні особи), що вони вже мають на увазі компанію, яка готова провести цей аудит. Таких компаній 2-3 в Україні. Це говорить про те, що аудит, скоріше за все, незалежним не буде".

Сам аудит повинен бути проведений до 22 грудня. У звіті має бути висновок про можливість і доцільність доопрацювання наявних засобів інформаційно-технічної системи Реєстру або необхідності створення іншої програмної платформи. Виникає логічне запитання: що ж тоді буде з деклараціями, які вже занесені до реєстру, і як звітуватимуть про свої статки високопосадовці далі?

Анастасія Красносільська, експерт Центру протидії корупції:

"Після висновку аудиту про те, що система має бути перероблена, із великою долею ймовірності реєстр закриють на ремонт на невизначений час. Тобто наступної кампанії е-декларування може в принципі не відбутися. На цьому наша ключова складова антикорупційної реформи буде завершена. Буде провалено те, про що ми звітували за безвізовий режим. Це буде досить скандальний крок, щоб дати ЄС можливість говорити про санкції стосовно України, про можливу погрозу призупинення безвізового режиму".".

Виходячи із сьогоднішньої ситуації, активісти вимагають скасувати цей тендер на проведення аудиту й оголосити новий із розумними строками та умовами.

Максим Костецький, юрист Transparency International Україна:

"Дослухатися до голосу розуму пані Корчак уже надії майже нема. Адже усі скандали навколо НАЗК говорять про те, що керівництво НАЗК є некомпетентним і не виконує свою роботу. Однак, можливо, до цього дослухаються представники української влади, представники АП, яка, можливо, має неформальні можливості впливу на Національне агентство з питань запобігання корупції".

На думку активістів, зараз Україні потрібно провести не лише аудит, але й незалежну експертизу системи державного реєстру електронних декларацій із залученням міжнародних експертів.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram