Судитися невдовзі зможуть лише забезпечені громадяни?
Загрузка плеера...

Текст закону №6232, який вносить зміни до 4-х процесуальних кодексів, нарешті опубліковано в офіційному виданні Верховної Ради, газеті "Голос України". Проект документу обсягом у 700 сторінок мав запровадити нові правила для судових процесів після впровадження судової реформи в Україні.

Роман Маселко, адвокат:

"До останнього моменту ніхто не знав яка є остання редакція. По суті, їх опрацювати зараз у такий швидкий термін неможливо. Чесно кажучи, зараз спрогнозувати, яким чином воно повипливає на процеси доволі тяжко. Єдине, що очевидно можна прогнозувати – певний хаос зараз. Далі, що важливо, процес стане тяжчим для звичайного громадянина".  

Документ було ухвалено ще 3 жовтня. Експерти кажуть, що після розгляду у парламенті в тексті залишилося багато суперечливих норм, які не лише посилюють вплив президентської вертикалі на суди, а і є небезпечними для пересічних громадян.

Олександр Дядюк, правозахисник:

"Внесені зміни в процесуальне законодавство. В цивільний процесуальний кодекс, за яким люди звертаються. У господарський процесуальний кодекс та адміністративний. Цією реформою передбачено кілька моментів, які будуть обтяжливі для бідних людей. По-перше, знову буде збільшуватися судовий збір. По-друге, ввели таку хитру норму, що інша сторона може вимагати від позивача того ж самого відшкодування всіх збитків, які вона вимушена була понести у зв’язку з цим судовим процесом. Найняти адвоката дорогого і так далі. Вони і зараз є, але зараз досить обмежено ці суми, вони будуть значно більше".  

При цьому у законі нечітко прописані механізми, як у цій ситуації діяти громадянам, котрі з об’єктивних причин не можуть сплатити цей збір, що фактично закриває двері суду для людей із низькими доходами.

Віталій Тітич, адвокат:

"Це є порушенням базових прав, зокрема конвенційних. Це обмеження права доступу особи до суду з дискримінаційних підстав. Тому, очевидно, це буде породжувати певні проблеми в тому числі".

Окрім цього, занепокоєння викликають норми про обмеження гласності судового процесу, строків досудового розслідування та ціла низка інших.

Віталій Тітич, адвокат

"Як ці норми будуть реалізовані на практиці зараз судами у цих обставинах, коли суб’єктами судових проваджень є топ-корупціонери, злочинці, які вчиняли тяжкі злочини по відношенню до учасників мирних протестів, ми можемо тільки здогадуватися. Але передчуття не дуже хороші".

Закон набуває чинності з дня початку роботи нового Верховного Суду. Проте з датою його запуску ще досі не визначилися. Орієнтовно це має статися до лютого 2018-го року.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram