Влада не пробачає активістам е-декларування!
Загрузка плеера...

Українську владу просять припинити переслідування активістів та їх утиски. Таке звернення нещодавно опублікувала Amnesty international в Україні. У міжнародній організації занепокоєні діями чинної влади, які, на думку правозахисників, обмежують права на свободу дій асоціацій.

Зокрема, в Amnesty зазначають, що в Україні мають намір ухвалити дискримінаційні норми для недержавних організацій. Окрім того, останнім часом порушено чимало кримінальних справ проти розслідувачів, які займаються антикорупційною діяльністю.

Марія Гур’єва, прес-секретар AI в Україні:

"Протягом останнього року ми фіксуємо досить системні кроки з боку української влади, метою яких є усіляко обмежити діяльність громадських організацій та антикорупційних активістів. Це стосується як законів та законопроектів, які накладають необґрунтований дискримінаційний обов'язок звітувати щодо діяльності, так і обшуків та відкритих справ щодо низки громадських організацій, які відбулися протягом останніх тижнів".

Як відомо, у березні 2017-го у парламенті ухвалили закон, де передбачені нові вимоги щодо роботи активістів та громадських організацій. Гарант документ уже підписав. Зокрема, у ньому йдеться про детальні декларації ,про особисті кошти та активи. На думку експертів, це відповідь влади тим, хто дотиснув її оприлюднити свої статки шляхом запровадження електронного декларування.

Вадим Карасьов, політтехнолог:

"Тотальних утисків нема, але є точкові утиски. Вони пов'язані з тим, що владі не подобається активність суспільства. Це боротьба між владою і суспільством. Політичний клас невдоволений тим, що вони мають відкрити свої доходи, їх джерела. Тому вони зробили такий фінт. Нав'язали це е-декларування громадським організаціям, особливо антикорупційним активістам".

При цьому політолог Вадим Карасьов наголошує, що на відміну від депутатів, урядовців та інших чиновників громадські активісти не є державними службовцями, які фінансуються з державного бюджету.

Вадим Карасьов, політтехнолог:

"Вони платять податки як фізичні особи. На них, як на кожну людину є файл у податковій. А депутат – державний службовець, він фінансується з держбюджету, який формується за рахунок податків громадян. Тому громадяни мають право знати, на які доходи живе депутат".

Однак це не завадило Адміністрації Президента внести до Верховної Ради ще два законопроекти, які, на переконання Amnesty international, можуть ще більше обмежити свободу дій громадських організацій.

Марія Гур’єва, прес-секретар AI в Україні:

"Окрім базового податкового звітування вони повинні подавати інформацію про зарплати персоналу, консультантам, платежі, які вони роблять іншим особам, публікувати імена та інформацію про донорів".

Як зауважують правозахисники, їм не пояснили, чим обумовлена потреба запровадження таких норм. На думку самих представників громадських організацій, це робиться для того, щоб зменшити увагу суспільства до незаконних, неправомірних і корупційних дій представників чинної влади.

Олександра Дрік, голова ГО "Громадський люстраційний комітет":

"Це намагання у будь-який спосіб обмежити діяльність громадських організацій, зокрема, антикорупційних, для того, щоб з одного боку відвернути увагу від себе, мається на увазі влада. З іншого боку – зменшити тиск на себе. Тому що громадські організації здійснюють діяльність, яка заважає зберігати корупцію на найвищих рівнях державної влади".

У Amnesty international кажуть, що нові вимоги, якщо їх ухвалять, будуть обмежувати право на свободу дій асоціацій, створивши для них значні адміністративні перешкоди.

Олександра Дрік, голова ГО "Громадський люстраційний комітет":

"Замість того, щоб робити владу більш прозорою і підзвітною суспільству, тих, хто вимагає цієї підзвітності, заганяють у рамки, коли вони самі стають жертвами правоохоронних органів".

Якщо влада продовжить реалізовувати свої законодавчі ініціативи щодо діяльності активістів та громадських організацій, то останні можуть просто стати мішенню для утисків та переслідувань, що суперечить щонайменше нормам міжнародного законодавства.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram