Влада не робить висновків з трагедій на військових арсеналах
Загрузка плеера...

Трагедії на військових арсеналах нічому не вчать українську владу. Мешканці прилеглих до складів боєприпасів населених пунктів залишаються сам на сам із розбитими будинками та спаленим майном. У місті Сватово Луганської області вибухи сталися майже два роки тому, але і сьогодні тисячі приватних житлових будинків залишаються з ушкодженнями, а чотири – зруйновані повністю і не підлягають відновленню. Місцеві мешканці досі не отримали за це компенсацію.  

Юлія Науменко, адвокат:

"Нажаль, про цих мешканців просто забули. І я не знаю, який механізм дії можна виробити у зазначеному випадку. Один із мешканців подав позов до Сватівської міської ради, щоб зобов’язати їх провести ремонтні роботи. Тому що вони складали акти, їх нібито було вповноважено провести ці роботи. Але враховуючи те, що гроші вони не отримали – приватний сектор лишився невідновним".

Вже третю зиму пенсіонер Василь Тарануха готується зустрічати у помешканні, куди влучило чотири снаряди системи "Град"  - два у будинок і два – на подвір’я.

Василь Тарануха, мешканець міста Сватово:

"Два года мы переносим самые страшные пытки – холодом и голодом. Потому что, когда все сгорело, когда ты голый и босый остался, то вы понимаете - как выжить, если у меня раньше была пенсия триста долларов, то сейчас и ста нет. То как вот эти все дыры закрыть? Дом разбитый, его не нагреть. Именно идут пытки холодом и голодом!".

Місто відновлювали у перші місяці після події, спеціальним розпорядженням Кабінету міністрів для міста було виділено 52 мільйони гривень.  Не лишались осторонь і звичайні українці, які буквально всією країною допомагали сватівчанам хто грошима, хто будівельними матеріалами.

Ольга Решетілова, координатор медійної ініціативи за права людини:

"Коли ми почали з’ясовувати, чому досі не відновлено інфраструктуру у Сватово, чому потерпілі не отримують компенсації,

Ми з’ясували, що проти посадових осіб управління капітального будівництва Луганської обласної військово-цивільної адміністрації порушені кримінальні провадження щодо нецільової розтрати коштів в тому числі – і на відновленні інфраструктури і компенсацію власне збитків, які нанесли вибухи у Сватово".

Василь Тарануха, мешканець міста Сватово:

"Тут нужна для восстановления города, потому что уничтожена вся инфраструктура именно государственная программа. Потому что деньги все ушли – их разворовали! И крайних нет!".

Але за ці роки сумного досвіду держава так і не спромоглася створити єдиний дієвий механізм компенсації збитків цивільного населення у таких випадках.

Юлія Науменко, адвокат:

Балаклії була певна система, певна схема – людям запропонували замість пошкодженого житла отримати інше житло у інших регіонах. У Сватово такого не було. Через два роки розслідування ми не маємо встановленого розміру збитків, не маємо підозрюваних осіб, не маємо кінцевої версії від військової прокуратури".

Тим часом, вибухи на військових арсеналах стають дедалі частішими.

Михайло Тарахкало, правозахисник:

"Тобто, як особам діяти незрозуміло навіть досвідченим юристам

Є певні механізми, до яких ми звертаємося – це національні суди і у деяких випадках можна звертатися до міжнародного суду з прав людини в залежності від того що саме відбулося. Але, нажаль, сказати що це буде 100% ефективно я не можу. Тому що незрозуміла зараз поведінка держави. У мене таке відчуття, що вони зайняли таку вичікувальну позицію, для того, щоб більшість людей зараз сказали: "Мені це не потрібно, я не буду цим займатися. Ці затягування – я нічого не отримаю". І щоб цим людям нічого не компенсувати".

Василь Тарануха, мешканець міста Сватово:

"Остается только надеяться, а как еще. Других нет решений, потому что международные суды – это годы. А тут надо сейчас решать". 

У Сватово снаряди лише на відстані 3-4 кілометри від вибуху пошкодили майжу 1 тисячу квартир та півтори тисячі приватних будинків. Чотири людини загинуло, 16 отримали поранення.

23 березня цього року стався вибух у Балаклії Харківської області, внаслідок чого було пошкоджено 265 будівель, збитки оцінили у 200 мільйонів гривень.

Під час надзвичайної ситуації на складах у Калинівці у населеному пункті Павлівка згорів приватний будинок, покшоджено школу, майже половина будинків залишилася без вікон.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram