Влада попри обіцянки не квапиться з призначенням голови НБУ
Загрузка плеера...

Пленарний тиждень вже позаду, а питання призначення нового очільника Національного банку України навіть не піднімалося у стінах парламенту. Хоча напередодні чимало українських ЗМІ, посилаючись на джерела у владі, повідомляли, що Президент має намір запропонувати Верховній Раді призначити голову НБУ. Ба більше, за інформацією тих же медіа, кандидатура Якова Смолія, який наразі є виконувачем обов'язків керівника Нацрегулятора, уже місяць як погоджена. Проте одна з ключових фінансових установ країни, яка має забезпечувати цінову та фінансову стабільності, а також економічний розвиток держави, поки працює без керівника. Така ситуація, зауважують фахівці, аж ніяк не на користь українській економіці. Зокрема, невизначеність у цьому питанні гальмує подальшу співпрацю нашої країни з МВФ.

Олексій Плотніков, доктор економічних наук:

"Те, що Президент не подає нову кандидатуру, це питання гальмує і банківську сферу, і підвішує розстановку сил у Верховній Раді".

Нагадаємо, що керівника правління Нацбанку затверджує Верховна Рада за поданням Президента України. Наразі саме гарант і не квапиться з прийняттям рішення. І тут, на переконання політологів, причина не у пошуку необхідного професіонала. Це питання має виключно політичний характер.

Андрій Золотарьов, політолог:

"По логике, глава НБУ должен быть прежде всего профессионалом и независимым от политических влияний. Но, увы, это не об Украине. Здесь есть два ключевых критерия. Первый и главный - персональная комфортность главы НБУ для Президента Украины. Действительно, эта кадровая пустота, не только по Гонтаревой, но и по ряду других ключевых персон, говорит о том, что продолжаются политические торги. Очевидно, что новый глава НБУ будет следствием такого договорняка".

Не виключають такий розвиток подій і економісти.

Олексій Плотніков, доктор економічних наук:

"Можливо Президент робить якісь розклади через фракції у Верховній Раді, враховує якісь інтереси, побажання фракцій. Можливо ідуть торги, що кандидатура буде підтримуватися на заміну коаліційних угод".

Комітет Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності порекомендував нардепам ухвалити законопроект (№7101), який передбачає уточнення строків призначення та звільнення Голови Національного банку України. Документ передбачає у разі неподання Президентом нової кандидатури на посаду очільника НБУ до парламенту упродовж 30 днів, як це передбачено законодавством, Верховна Рада сама рекомендує гарантові претендентів на цю посаду.

Однак політологи сумніваються, що це допоможе звільнити голову Нацрегулятора від політичного впливу з боку влади.

Андрій Золотарьов, політолог:

"Пока, кто бы не пришел, новый глава НБУ не будет отвечать тем критериям, которые требуются на эту должность. Это будет либо ставленник той или иной олигархической группы, либо это будет кандидатура Президента. Вопросы профессионализма и эффективности отодвигаются на второй план".

Ще однією з причин затягування зі звільненням Валерії Гонтаревої, називають її небажання виступати перед депутатами з доповіддю про результати виконаної за три роки роботи. Очікується, що призначення нового очільника Національного банку України відбудеться у жовтні.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram