Погоджено 111 зі 120-ти кандидатів до нового Верховного Суду
Загрузка плеера...

Вища рада правосуддя погодила 111 кандидатів на призначення суддями до Верховного суду України для внесення на подання Президенту України.  До фіналу увійшло 120 кандидатів, але двом кандидатам, Тетяні Франтовській та Володимиру Матюхіну, Вища рада правосуддя своїм рішенням відмовила. Крім того, безстроково відкладено призначення сімох кандидатів – Вікторії Мацедонської, Тетяни Стрілець, Олександри Яновської, Валентини Симоненко, Ольги Ступак, Сергія Погрібного та Вадима Коротуна.

Ганна Вронська, кандидат на посаду судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду:

"Верховный Суд должен заработать в первые дни своей работы. Если там не будет судей - это будет практически невозможно. Те судьи, которые выиграли конкурс и придут в новый Верховный Суд – значит, они этого достойны. Их проверяли и Высшая квалификационная комиссия судей и НАБУ. И тесты проходили – психологические тесты. Хорошо, что среди новых потенциальных судей есть адвокаты и ученые. Такое многообразие с моей точки зрения только усилит будущие решения Верховного Суда, потому что они будут лучше обоснованы. Каждый из нас сможет принести свой опыт в то решение, которое будет понятно и простому человеку и профессиональному юристу"

У той же час – серед погоджених для призначення до складу Верховного Суду кандидатур 25 із 30-ти щодо яких були негативні висновки Громадської Ради доброчесності.

Галина Чижик, член Громадської ради доброчесності:

"Вища рада правосуддя проігнорувала наші висновки, звернення стосовно кандидатів та знехтувала, власне, попередньо задекларованим бажанням співпрацювати з громадськістю. Це свідчить про те, що Вища рада правосуддя не націлена на те, щоб сформувати по справжньому доброчесний, новий Верховний Суд".

Отже, з одного боку до складу Верховного суду будуть пропонуватися нові люди, які пройшли усі необхідні перевірки та конкурси. Але з іншого – через такі відбори проходять старі судді із сумнівними моментами у біографії. Найбільший резонанс викликало погодження кандидатури судді Наставного, який у 2013-му році виносив вирок чинному генеральному прокурору Юрію Луценку, що пізніше було названо політичним переслідуванням. У висновку ГРД також зазначено, шо даний суддя відзначався забороною відеозапису засідання мотивуючи це відсутністю дозволу суду, що суперечить положенням закону "Про судоустрій і статус суддів". Рішенням Вищої Ради правосуддя кандидата визнано таким, що за критеріями професійної етики та доброчесності підтвердив здатність здійснювати правосуддя у Касаційному кримінальному суді у складі Верховного суду.

Роман Маселко, адвокат, член Громадської Ради Доброчесності:

"Можна нагадати суддів, які однозначно їхні статки не відповідають їхнім доходам. Коли їх питаєш – вони просто не можуть пояснити це. У подальшому ці судді будуть судити топ-корупціонерів в тому числі і вирішувати ключові кримінальні справи. Звісно, що такі судді не можуть вважатися незалежними".

Нагадаємо, новий Верховний Суд створюється у рамках проведення судової реформи в Україні. З початком його діяльності Верховний Суд України, який діє сьогодні та вищі спеціалізовані суди припиняють свою діяльність. Мова іде про абсолютно новий судовий орган, повноваження якого виписані у законодавстві. У складі нового Верховного Суду буде чотири касаційні суди – господарський, громадянський, адміністративний та кримінальний.

Ганна Вронська, кандидат на посаду судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду:

"Надеюсь это приведет к тому, что правовая система стала определенной. К тому, чтобы не было такого, что судьи сегодня в одинаковых обстоятельствах выносят одно решение, а завтра другое. Основной задачей будет повышение эффективности. Кодексы, которые еще не приняла Верховная Рада, предусматривают электронное правосудие, можно будет подавать исковое заявление онлайн, платить судебный сбор онлайн. Категория дел незначительных будут идти по упрощенной процедуре. То есть – много комплексных мер, которые позволят повысить эффективность для того, чтобы не рассматривать очень долго судебные дела".

По завершенні формування Верховного суду відбудеться добір на вакансії у суди першої інстанції, а потім – у апеляційні суди.

Ганна Вронська, кандидат на посаду судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду:

"То есть мы можем говорить, что судебная реформа – она происходит и идет обновление судебной власти. Это нельзя провести за один месяц, нельзя провести за полгода. Но сейчас идет процесс и важно, чтобы как можно больше людей в нем участвовало. Не только судьи, не только помощники судей, но и адвокаты, ученые. Чтобы шла "свежая кровь" в судебную власть".

Рік тому, 30 вересня 2016-го року набули чинності зміни до Конституції України, чим було розпочато судову реформу. Найвищим судом стає, Верховний суд склад якого формується з суддів, обраних за результатом відкритого конкурсу – реформа мала на меті оновлення і очищення суддівського корпусу задля відновлення довіри до українського правосуддя. І хоч відбір кандидатів на вакансії стає цивілізованим, повністю оминути корупційні ризики при формуванні складу нових судових органів поки що не вдається.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram