"Підводні камені" масового звільнення суддів
Загрузка плеера...

У Вищій раді правосуддя інформують – з 1 січня по 31 серпня було звільнено 457 суддів. Із них – близько 300 – за загальними обставинами (у відставку за власним бажанням і у зв’язку з неспроможністю виконувати свої посадові обов’язки за станом здоров’я), решта – за інших обставин.

Чому стільки звільнень? І які неформальні причини? Коментує член Вищої ради правосуддя Алла Лесько.

Алла Лесько, член Вищої ради правосуддя, Секретар Першої Дисциплінарної палати:

"Переважна більшість суддів звільнилися за загальними обставинами, не у зв’язку з вчиненням дисциплінарного проступку чи порушення вимог щодо несумісності".

За загальними обставинами, пояснює Алла Лесько, – це означає, що суддя виявив бажання звільнитися у відставку за наявності відповідного стажу і передбачених законом інших умов або за власним бажанням. Але це, за словами члена Вищої ради правосуддя, тільки формально.

Алла Лесько, член Вищої ради правосуддя, Секретар Першої Дисциплінарної палати:

"Перше, що я хотіла би сказати – це розвіяти міф про те, що зараз судді масово звільняються у відставку чи за власним бажанням у зв’язку з побоюванням декларувати свої статки, приховати їх, або уникнути відповідальності за якісь свої дії.  Ці заяви ми вже чули неодноразово. Вони не ґрунтуються на законі. Чинне антикорупційне законодавство зобов’язує суддю в разі виходу у відставку негайно подати електронну декларацію і задекларувати свої статки. Крім того, через рік суддя знову змушений задекларувати свої статки".

Та це не єдина причина, чому судді вирішують звільнятися.

Алла Лесько, член Вищої ради правосуддя, Секретар Першої Дисциплінарної палати:

"Друга причина, як на мене, яка спонукає суддів йти у відставку, це те, що на протязі декількох років змінюється правове регулювання розміру відставки, яку буде одержувати суддя. Якщо, наприклад, коли я починала працювати, розмір відставки складав 80% від отримуваного суддею заробітку, і можна було ще залишаючись на роботі збільшувати ці відсотки, то зараз законодавство передбачає 50%. І є навіть такі побоювання у суддів, що внаслідок судової реформи їх довічне грошове утримання зменшиться. І судді, які мають право на відставку, виявили таке бажання зберегти ті права, які були передбачені законодавством на момент, коли вони виявили бажання залишити посаду".

Третя обставина, наголошує Алла Лесько, – це та хвиля суспільного негативу, яка була спрямована на суддів.

Алла Лесько, член Вищої ради правосуддя, Секретар Першої Дисциплінарної палати:

"Це настільки була нищівна, неконструктивна, непродумана і інформаційна політика, і поведінка деяких вищих осіб, яка сьогодні набула такого масштабу, що навіть при значному покращенні роботи суддів дуже важко буде відновити довіру через тривале навіювання негативного ставлення. Ми довго тупцювали навколо цієї теми: необхідно звільнити всі 9 тис. суддів і за три місяці набрати нових. Зараз звільнилося 2 тис. і навіть немає можливості заповнити ці місця в передбаченому законом порядку, щоб забезпечити належний рівень надаваних судом послуг громадянам і щоб цей рівень був високим".

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram