Гривня відзначає 21-й рік народження в очікуванні дефолту
Загрузка плеера...

Українська національна валюта відзначає 21-й рік народження. За цей час гривня пережила приблизно 14 знецінень по відношенню до долара, а також три хвилі девальвації. Усі ці процеси добряче "підмочили репутацію" однієї з "найгарніших" валют світу. Якщо у рік народження української національної грошової одиниці курс був 1 грн 80 коп. за долар, то сьогодні вартість американського "зеленого" майже у 15 разів більша.

І от чергова девальвація не за горами, кажуть фахівці. Хоча причин для знецінення гривні зараз немає.

Андрій Новак, економіст:

"Як формується курс? Він формується з валютного балансу. А як формується валютний баланс? Двома потоками: баланс експорту та імпорту, на які найбільше впливає уряд та його інструменти, і баланс прямого відтоку і притоку валюти в країну, на які впливає уряд і НБУ".

Влітку, у розпал сезону відпусток, було активне надходження валюти від громадян, які обмінювали американські "зелені" на гривні. І традиційно потішили аграрії, які своїми виторгами теж збільшили об'єми американської валюти в Україні. Проте з підвищенням ділової активності, яка припадає на осінь, варто очікувати коливань курсу. Ключова проблема валютних гойдалок, кажуть економісти, у неправильній політиці держави.

Андрій Новак, економіст:

"У нас Національний банк розробляє окремо основи грошової політики, а уряд собі розробляє свою програму діяльності. Часто по основних напрямках впливу на економіку основи грошово-кредитної політики НБУ і  програма діяльності уряду суперечать одна одній по впливу на економіку. В такій ситуації прогнозувати будь-що, тим більше курс гривні, нереально. Тому, що у даному випадку нема курсової стратегії. Те, що НБУ називає стратегією плаваючою курсу, це не стратегія. Це якраз відмова від стратегії. Це найлегша позиція. Як можна відпускати курс у вільне плавання в умовах економічної кризи. Куди цей курс попливе? Тільки в девальвацію".

На переконання Андрія Новака, щоб вийти з економічної кризи, Україні потрібна жорстка економічна позиція.

Андрій Новак, економіст:

"Від коли існує гривня, ми весь час її девальвуємо в інтересах експортерів. Можна частково невеличкими коливаннями підтримувати експорт, але який? Наш експорт це сировина, у кращому випадку напівфабрикат (зерно, металопрокат найпримітивніший, хімія в чистому вигляді). Такий експорт підтримувати курсом не можна. Думаю, що треба зробити висновки за ці 26 років і обрати стратегію: міцна економічна рука країни в тому числі в курсовій політиці. Треба дати чіткий сигнал виробникам: заради вас країна не буде на шкоду громадянам девальвувати гривню".

Проте, за словами експерта, уряд замість того, щоб розробити реально ефективну стратегію виведення країни з економічної кризи, вирішив піти найлегшим шляхом.

Андрій Новак, економіст:

"За рахунок девальвації легко вбивають двох зайців: наповнюють бюджети за рахунок інфляційного ефекту, і задовольняють апетити експортерів, бо їм чим дорожча валюта, тим краще. Це найлегша дорога для уряду".

Через таку політику Кабміну під удар знову потрапляють звичайні українці. Адже знецінення гривні знижує платоспроможність громадян. Штучне розгойдування валютного ринку запускає ланцюгову реакцію. Спочатку дорожчають імпортні товари, потім - вітчизняні. Простими словами: на одну і ту ж зарплату ви можете дозволити собі набагато менше.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram