За рік роботи НАЗК можна назвати неефективним
Загрузка плеера...

За рік з моменту початку роботи Національне агентство з питань запобігання корупції змогло перевірити лише 39 декларацій із мільйона наразі оприлюднених. Це зважаючи на те, що навесні цього року, співробітники НАЗК повиписували собі по 200 тисяч гривень премії за хорошу роботу. Причина такої неквапливості, пояснюють експерти, у нині існуючому порядку перевірки електронних декларацій.

Олексій Якубін, політолог:

"Ми зрозуміли, які статки, але нікому за це нічого нема. Ми бачили, що Рада навіть не була готова підтримувати зняття недоторканності з депутатів за їх декларації. Бо вони розуміють, що це були перші ластівки".

Є інструкція, розроблена у Міністерстві юстиції і затверджена самим НАЗК, яка визначає, чиї декларації, як і коли треба перевіряти. Проте, фахівці кажуть, що такий порядок дозволяє високопосадовцям уникнути відповідальності, бо у ньому є ряд недоліків. Зокрема, заборонено проводити оцінку задекларованих активів. Перевіряти можна лише статки, зазначені в декларації. Це при тому, що, як відомо, чиновники, держслужбовці та високопосадовці часто хитрують, і вказують не все майно. Окрім того, НАЗК зобов'язане провести повну перевірку за наявними відомостями, навіть у випадку відсутності певної інформації чи відповіді на запити. Простими словами, нині існуючий порядок перевірки банально допомагає легалізувати статки чиновників і високопосадовців, а не притягувати їх до відповідальності за незаконне збагачення.

Валентин Гладких, політолог:

"НАЗК було створено Верховною Радою України. НАЗК за своєю назвою, агентство з питань запобігання корупції. Але не треба забувати, що у нас основна корупція, вища ліга, якраз і сидить у Верховній Раді. Виникає просте запитання: хто буде пиляти сук, на якому він сидить. Простіше кажучи, чи були зацікавлені люди, які є топовими корупціонерами у цій країні, у тому, щоб пиляти сук, на якому вони сидять. Зрозуміло, що ні".

А все могло би бути інакше, якби наприкінці минулого року НАЗК не відмовилися від уже розробленої автоматизованої системи, яка спроможна перевіряти в 100 разів швидше, ще й одночасно в тисячах декларацій. У НАЗК вирішили, що працювати вручну буде куди ефективніше. Результати говорять самі за себе. Наостанок варто згадати неодноразові спроби зірвати запуск системи, або внести зміни у закон про електронне декларування, чи так званий злам системи, чвари та скандали між самими членами НАЗК, а також їх конфлікти з владою...

Олексій Якубін, політолог:

"На рівні самої ідеї і на рівні роботи цього органу – це хороша ідея. Згадайте, коли з’явилися перші електронні декларації чиновників, який це викликало шок, навіть у самих політиків. Але, якщо говорити про діюче керівництво, то у мене складається враження, що воно робить все, щоб дискредитувати і ідею е-декларування, і ідею перевірки в очах громадськості. Якщо говорити окремо про пані Корчак, то складається враження, що існує якась окрема домовленість між нею та Кабміном, що вона робить вигляд, що вона працює, при цьому паралельно дискредитує саму ідею е-декларування".

Якщо не змінити ситуацію сьогодні, то, кажуть експерти, невдовзі взагалі може постати питання ліквідації НАЗК через "ефективність" його роботи.

Валентин Гладких, політолог:

"До цього нас можливо і підштовхують. Тобто створили орган, який недієвий, зараз на нього спрямовується суспільний негатив, давайте його ліквідуємо. Тоді давайте ліквідуємо всі інше".

А тим часом статки корупціонерів продовжують рости, а гроші платників податків ідуть на високі зарплати та премії тих, хто повинен запобігати та боротися з корупцією в Україні.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram