Економіка країни може не справитися з боргами та апетитами держави
Загрузка плеера...

Упродовж найближчих трьох років на Україну чекає або дефолт, або реструктуризація. Принаймні такі наразі прогнози експертів. А все тому, що сьогодні держава не має достатньо власних коштів, щоб сплачувати борги та паралельно розвивати економічний сектор.

Окрім того, фінансові потреби країни на найближчі три роки, за підрахунками економістів, складають доволі кругленьку суму.

Віктор Скаршевський, економіст:

"Если все подсчитать, сколько вообще валютных ресурсов Украине нужно до 2020 года, получается 30-32 млрд долл. Сможет ли Украина профинансировать это самостоятельно, или даже с кредитами МВФ? Нет. Поэтому с 2018-го по 2020-й год Украину ожидает либо дефолт, либо, что более вероятно, очередная реструктуризация внешнего долга".

Додамо до цього сукупний прямий і гарантований державний борг України, який на червень поточного року склав понад 75 мільярдів доларів. У 2017-му ми ще й починаємо віддавати МВФ кошти за попередні кредити, паралельно очікуючи нових траншів. У 2018-му наша держава має повернути фондові 1,5 мільярди доларів. Це знову ж таки без урахування коштів, які можливо ми ще візьмемо. Плюс до цього наступного року Україна повинна віддати 3,8 мільярдів доларів на погашення єврооблігацій, випущених в процесі реструктуризації, яку провели два роки тому.

Наразі хоча Україна показує перевиконання державного бюджету, до кінця року тенденції в країні можуть змінитися.

Всеволод Степанюк, фінансовий експерт:

"Я не вижу в этом году больших экономических рисков. Политические – может быть. Это основные риски, например, политический кризис в сентябре месяце, который очень обсуждается. Если это будет, то экспортеры перестанут некоторое время возвращать валюту, люди, которые будут бояться потерять власть, буду выводить валюту из страны. Это, конечно, окажет давление на курс".

Відтак, восени ми ризикуємо опинитися на порозі ще одної економічної кризи. Тоді доля п’ятого траншу від МВФ, надання якого кредитор уже переносив, знову буде під питанням.

Ігор Гарбарук, економіст:

"Фактично транш відкладений на кінець року. Чи буде він, чи ні, це питання перемовин. Але зауважу, що головне те, яка позиція буде самої України, Кабміну. Наскільки вона буде зрозуміла кредиторам. Якщо кредитор буде це розуміти, що, якщо він дає гроші під певні зобов’язання, вони будуть виконані, тоді кошти будуть надаватися. Нам треба говорити не про те, як запозичити черговий транш, нам треба вибудовувати власну економіку, відновлювати наше виробництво".

Нагадаємо: що спочатку планувалося, що за програмою розширеного фінансування МВФ, у цей період Україна уже повинна була отримати 12 траншів і вибрати 15 мільярдів доларів. Проте через мляві темпи реформ і малоефективну роботу парламенту, який посадив країну на кредитну голку, а тепер не виконує зобов’язань перед кредиторами, наша держава отримала втричі менше.

Наразі Україна і сама не може впоратися з економічними викликами, які постали перед державою, і не здатна ефективно використати міжнародну підтримку. Натомість чинна влада продемонструвала власну неспроможність ані самостійно реформувати країну, ані під тиском Заходу.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram