Платимо за комуналку по-новому: все перекинуть на споживачів
Загрузка плеера...

В Україні набув чинності закон "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання". Ним передбачається обов’язкове оснащення лічильниками на тепло, а також гарячу і холодну воду всіх будинків.

Як зауважують фахівці, тепер комерційний облік цих видів послуг відбуватиметься саме за показниками загальнобудинкових лічильників. Натомість індивідуальні прилади, які встановлені у квартирах, будуть виконувати розподільчу функцію.

Олександр Сергієнко, експерт з питань ЖКГ:

"Сума всіх показників квартирних лічильників складається, визначається, який відсоток від загального обсягу води спожила кожна квартира. Потім береться цей відсоток і вираховується від загальнобудинкового лічильника. Якщо ваша квартира спожила 1,5%, то ви його сплатите не від суми квартирних показників, а від загального споживання".

Такі новації викликають острах у сумлінних громадян, які сплачують за житлово-комунальні послуги все до копійчини, чи не будуть вони платити ще й за недобросовісних мешканців. Адже, як зауважують експерти, у цьому документі немає механізмів впливу і покарання боржників, які не сплачують за комуналку або хитрують із показниками.

Олександр Сергієнко, експерт з питань ЖКГ:

"Це введення колективної відповідальності сумлінних платників за несумлінних. Я не кажу вже про те, що цим законом прямо порушується попереднє законодавство: закон 1198 про вдосконалення розрахунків за енергоспоживання, який зобов’язує всіх постачальників укладати прямий договір. Зараз де-факто кожен, хто отримує послугу і сплатив її, це наявна форма укладення договору постачання. Тепер це перекреслено, тому що встановлюється загальнобудинковий лічильник, і по ньому вам будуть нараховувати оплату. Про квартирні лічильники не йде мова, про договори теж можна забути".

За висновками спеціалістів, "Закон про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" просто звільнив надавачів та постачальників послуг від вирішення питання заборгованості населення, і перекинув цю проблему на плечі простих громадян.

Окрім того фінансування встановлення таких загальнобудинкових лічильників, схоже, теж буде за рахунок користувачів. Хоча оператори мають вибір: вони можуть обладнати будинок приладом обліку за рахунок державних чи місцевих програм, або шляхом кредитування строком до 5-ти років, або здерти гроші зі споживачів. Останній варіант, як правило, більше до вподоби монополістам.

Щодо сум у платіжках, то, наприклад, автори цього закону запевняють, що комунальні тарифи мають знизитись. Проте експерти іншої думки.

Олександр Сергієнко, експерт з питань ЖКГ:

"Зрозуміло, що ваш платіж збільшиться. Крім того, як буде цей закон працювати фізично, незрозуміло. Тому що досвід навіть дисциплінованих ОСББ показує, що зняти показники лічильників одночасно в усіх квартирах неможливо: когось нема, хтось не подав, хтось забув, хтось взагалі не живе".

Відповідно до норм закону, обладнання житлових будинків приладами обліку теплої і холодної води має закінчитися через 2 роки, тобто до серпня 2019-го. А встановлення відповідних лічильників у нежитлових приміщеннях повинно бути виконане протягом року, до серпня 2018 року.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram