Повний дефолт: борги та низький ВВП тягнуть країну на дно
Загрузка плеера...

Україна бере нові борги, щоб віддавати старі. Левова частка фінансової допомоги, яку ми отримуємо під певні відсотки, йде на погашення внутрішнього боргу, а решта – на поповнення золотовалютних резервів. Проте боргова яма збільшується, а з нинішніми темпами розвитку державної економіки віддавати скоро не буде чим.

Олег Устенко, економіст:

"В следующем году Украина должна будет вернуть только государственных внешних долгов около 10 млрд долл. По сравнению с 2,6 млрд долл. в этом году, у нас увеличиваются наши выплаты в следующем году".

Це при тому, що ще минулого року уряд перетнув граничну межу державного боргу, яку заклали на цей рік. У той же час прем’єр-міністр України Володимир Гройсман не так давно заявив, що цей показник складає майже 80% ВВП. Як зауважують аналітики, у країн із низьким доходом на душу населення безпроблемною цифрою співвідношення боргу до ВВП є 60%. Все, що вище, несе фінансові ризики для держави, зокрема, і для інвестиційного клімату.

Олег Устенко, економіст:

"Мы видели с вами в прошлом году в Украине крайне низкий приток прямых иностранных инвестиций 3,4 млрд долл. Из которых 2,5 млрд долл. ушло в банковский сектор. И меньше одного миллиарда зашло в реальный сектор экономики. Это показывает, что страна не является достаточно привлекательной с точки зрения инвестиционного климата. Если вы посмотрите информацию основных рейтинговых агентств, вы увидите, что мы находимся на 5 ступеней ниже инвестиционного рейтинга. Поэтому для нас ухудшение инвестиционной конъюнктуры и подрыв доверия со стороны инвесторов в целом глобально в мире может означать проблемы, в том числе, и для нашего развития".

Як пояснюють фахівці, погасити державний борг цілком можливо. Ключова дилема у тому, звідки взяти кошти? Адже співпраця з МВФ останнім часом пробуксовує через відсутність в Україні реальних змін.

Олег Устенко, економіст:

"Мы не смогли получить весенний транш от МВФ. Есть серьезные пробуксовки в большинстве реформ, которые мы должны были сделать: приватизация, земельная реформа, пенсионная реформа, антикоррупционные подвижки. Раз не было серьезных изменений, я ставлю под вопрос получение денег нового транша от МВФ в конце этого года".

У такому разі кошти на погашення боргів доведеться шукати в середині країни: або спустошувати золотовалютні резерви, або урізати деякі статті бюджетних витрат. А такі дії можуть спричинити обвал економічного сектору держави. За прогнозами фахівців, це може статися у 2019-му році. Проте у цей час в Україні мають відбутися президентські вибори. Відтак, це може чисто формально на деякий час врятувати державу від дефолту.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram