Плутанина з омбудсменом у Раді загрожує безвізу
Загрузка плеера...

Голосування за законопроект про Конституційний Суд завершилось скандалом і плутаниною у Верховній Раді. Так, перший заступник голови комітету з питань свободи слова і інформаційної політики Ольга Червакова закликала депутатів проголосувати за поправку щодо закріплення таємного обрання омбудсмена – уповноваженого з прав людини. Вона назвала номер поправки – 536 – і пояснила, що таке рішення унеможливить політичний тиск на обранця. Після цього перший віце-спікер Ірина Геращенко повторила формулювання перед голосуванням. Нардепи підтримали таємну процедуру, віддавши 227 голосів.

Втім, після цього виявилось, що названий номер і зміст поправки не збігаються, адже у 536 пункті мова йшла про порядок звернення омбудсмена до Конституційного Суду, а процедуру обрання визначав інший пункт. Серед народних обранців виникла суперечка, частина з них запропонувала відкинути результати.

Представник Уповноваженого з прав людини Михайло Чаплига впевнений, що такі дії підривають засади всієї інституції, адже саме таємне голосування забезпечує незалежність посади.

Михайло Чаплига, представник Уповноваженого ВРУ з прав людини:

"Фактично це знищення інституту уповноваженого в принципі, оскільки підриває засади існування цієї інституції, її незалежності і статусу А (найвищого статусу згідно з міжнародною акредитацією). Цілому світу стає зрозумілим, що народні депутати – депутати з "Народного фронту" – хочуть гратися в маніпуляцію, хочуть політично заангажувати будь-якого омбудсмена, що фактично підриває засади незалежності. Якщо обрання нового омбудсмена відбудеться таким піаністичним способом у Верховній Раді – це буде наслідком політичних домовленостей або маніпуляцій з голосуванням."

Плутанина виникла і на сайті Верховної Ради. Спершу тут було вказано, що депутати підтримали пропозицію Ольги Червакової щодо таємного обрання уповноваженого з прав людини. Через деякий час інформацію змінили, вказавши номер поправки з іншого питання.

Представник омбудсмена Михайло Чаплига, коментуючи це, зазначив, що такі маніпуляції не лише дискредитують українських політиків, а й можуть мати серйозні міжнародні наслідки. Зокрема, під загрозою опинилась так довго виборювана візова лібералізація.

Михайло Чаплига, представник Уповноваженого ВРУ з прав людини:

"Цілком можливо, що це матиме наслідки для безвізового режиму, тому що умовою припинення дії безвізового режиму є систематичне порушення прав людини. Коли цинічно у Верховній Раді знищують національну інституцію з прав людини, яка і є джерелом інформації про стан дотримання прав людини, яку сьогодні поважає міжнародна спільнота, що є незалежною і об'єктивною... Намагання знищити цю інституцію фактично матиме вплив на безвізовий режим і, цілком можливо, що він може зупинитись".

Група депутатів вже подала звернення до спікера Верховної Ради Андрія Парубія, вимагаючи зупинити маніпуляції, затвердивши процедуру таємного голосування, і вірно відобразити на сайті парламенту відповідну інформацію.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram