Субсидіальна пастка завела державу у мільярдні борги
Загрузка плеера...

У держбюджеті не вистачає майже 33-х мільярдів гривень на пільги та субсидії для постачальників і споживачів житлово-комунальних послуг. На сьогодні дотаційні відшкодування за всі види послуг ЖКГ затримують від 3-х до 6-ти місяців. Чому скалася така ситуація, чиновники пояснити не можуть. В уряді обіцяють знайти 15 мільярдів упродовж місяця, тобто до кінця поточної сесії парламенту. У Мінфіні запевняють, що цих коштів повинно вистачити, аби вирішити нагальні проблеми.

Сергій Марченко, заступник міністра фінансів України:

"Зараз ми, за дорученням уряду, готуємо проект змін до бюджету, де передбачаємо додаткові бюджетні призначення для вирішення цієї критичної ситуації. Суми, яка передбачається – 15 мільярдів гривень, достатньо, щоб закрити потребу, яка виникла".

Проте у Кабміну, у фахівців, постачальників і споживачів комунальних послуг досі немає єдиного бачення вирішення цієї проблеми.

Станом на кінець травня 2017 субсидії та пільги на житлово-комунальні послуги профінансовано майже на 36 мільярдів гривень, а в цілому по країні погоджено і підписано протоколи – на 56,6 мільярдів. При цьому у бюджеті передбачено 47 мільярдів на відшкодування призначених субсидій. А реальна картина така, кажуть експерти, що на дотації у сфері ЖКГ у 2017 році потрібно понад 75 мільярдів гривень.

Сергій Дунайло, експерт з питань ЖКГ:

"Видно, що 47 млрд грн, які закладено у бюджеті, не вистачить. За розрахунками, які провели експерти, 75-77 млрд грн треба цього року на субсидії. Тобто 10-15 млрд грн, які дадуть з бюджету, вирішать ситуацію у крайньому випадку до жовтня місяця".

Міністерство фінансів України готує проект змін про виділення з бюджету додаткових 15 мільярдів на ці потреби. Проте, вочевидь, ці кошти допоможуть закрити питання лише до початку нового опалювального сезону. А далі потрібно буде знов вносити якісь зміни і шукати гроші. Тим часом, за кожну несплачену копійку будуть нараховуватися штрафні санкції і пеня.

Тобто глобально шляхів вирішення проблеми поки ні в кого немає. Можливо частково вирішити питання можна було б, продовживши дію постанови про реструктуризацію боргів, але це треба було робити раніше. Наразі розірвати замкнене коло із субсидіями і боргами, щоб кошти не "йшли у повітря", можна, розвиваючи проекти, спрямовані на енергоефективність домогосподарств.

Сергій Дунайло, експерт з питань ЖКГ:

"Питання треба вирішувати. Робити це треба з декількох сторін. Вносити зміни, шукати джерела – все це добре, але треба думати про енергоефективність та енергозберігаючі заходи. Може всі ці пільги і субсидії треба потроху переводити в ці заходи?"

На переконання експертів, ключову роль у вирішенні цього питання відіграє політична воля українських чиновників.

Загрузка...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?

Мы в Telegram