Прикриваючись МВФ, влада може вкрасти у громадян землю

Загрузка плеера...

Трохи більше місяця залишилося у депутатів, щоб вирішити долю українських земель сільськогосподарського призначення. Відповідно до меморандуму Міжнародного валютного фонду, народні обранці мають ухвалити необхідний закон у травні поточного року.

Це питання розділило українське суспільство на два табори. Прихильники запровадження таких змін кажуть, що ринок землі є в усіх розвинених державах. Світова статистика свідчить, що найбідніші селяни – мешканці країн, де відсутній обіг сільгосп земель. Таких у світі залишилося шість разом із Україною. Проте варто пам’ятати, що держави, де ключовий природній ресурс став локомотивом економічного розвитку, йшли до цього роками. Ми ж намагаємося зробити усе семимильними кроками ще й під тиском зовнішніх партнерів.

Саме тому в умовах сьогодення експертне середовище вбачає чимало ризиків як для України, так і для громадян у разі поспішного прийняття непродуманих законів. Наразі великою перепоною є неурегульована нормативно-правова база.

Дмитро Яблоновський, економіст:

"Тут є простір для маніпуляцій. Коли кажуть про ризики, мова йде про нераціональне використання цих земель, про порушення обігу. Зараз це теж відбувається. Це не залежить від того, власником буде фізична чи юридична особа. Ці ризики залишаються. Вирішувати їх треба не обмежуванням типу власника, а певними регуляціями щодо використання землі. Бо земля – специфічний ресурс. І навіть за умов приватної власності, це не означає, що з нею можна робити все. Ми маємо мінімізувати тут негативні впливи".

Влада має намір відкрити ринок землі у той час, коли наша держава є однією з найкорумпованіших у світі. Окрім того, за словами фахівців, вартість української землі зараз чи не найнижча у світі. Відповідно, в умовах тотальної бідності та недосконалого законодавства віддавати головний економічний ресурс за безцінь – це самогубство для нашої країни.

Хоча прем’єр-міністр Володимир Гройсман запевняє, що "ринок землі буде створено для українських громадян, які можуть її продавати між собою". Окрім того голова уряду стверджує, що "влада не підтримує позицію відкриття ринку землі великим корпораціям і холдингам, та обіцяє, що іноземці не отримають жодного сантиметра". Проте офіційна статистика каже, що понад 95% українців не мають коштів, щоб придбати землю. У такому разі купити її зможуть лише важковаговики вітчизняного ринку, що може призвести до монополії, яку ми уже маємо в енергетичному секторі.

Тому перш ніж зобов’язуватися перед МВФ, чинній владі варто було б довести до кінця цілу низку інституційних реформ. Тоді прозорий ринок землі зі зрозумілими цінами міг би стати поштовхом збільшення кількості малих і середніх виробників.

А сьогодні, кажуть експерти, влада, прикриваючись МВФ, може просто вкрасти у громадян те, що їм належить за Конституцією.

Loading...

Как Вы считаете, контролирует ли власть ситуацию в стране?